DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Dnes je šéf Úradu pre verejné obstarávanie človek, ktorý vyšiel z výberu pani Radičovej.

3 roky súcasnej vlády a Váhostav v parlamente - 14.04.2015
Zavádzajúce

Podobný výrok sme overovali už v minulosti (23. apríla 201316. júna 2013, 30. novembra 2014). Zita Táborská patrila medzi kandidátov, ktorých k vymenovaniu zvažovala vláda Ivety Radičovaj. Nikdy však nebola Radičovej vládou vybratá na pozíciu šéfky Úradu pre verejné obstarávanie. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

Zitu Táborskú možno označiť za jednu z kandidátov na šéfa ÚVO. Táborská prešla len prvým kolom a dostala sa spolu s ďalšími dvoma kandidátmi do užšieho výberového konania. Po prvom kole nasledovala obhajoba plánov kandidátov pred vládou SR. To sa podľa dostupných informácii neuskutočnilo, keďže sa proces výberu zastavil z dôvodu pádu vlády I. Radičovej. Táborská bola jedna z troch kandidátov v užšom kole. Nešlo však o výber Radičovej, keďže k finálnej selekcii kandidátov počas vlády I. Radičovej nedošlo. 

Zita Táborská sa uchádzala o post šéfa ÚVO aj v roku 2011 za vlády Ivety Radičovej, pričom sa dostala do užšieho výberového konania spolu s Michalom Maťašom a Petrom Kubovičom. Výber kandidáta na predsednícke kreslo bol však Ivetou Radičovou pozastavený kvôli strate dôvery jej vlády v parlamente. Iveta Radičová sa vyjadrila, že z hľadiska predloženého projektu a hodnotenia nezávislých expertov by Zitu Táborskú považovala za dobrú voľbu. 

Trend, 23. mája 2012:

"Do funkcie predsedníčky Úradu pre verejné obstarávanie mieri bývalá radkyňa tohto úradu Zita Táborská. Jej nomináciu dnes schválila vláda, musí ju ešte potvrdiť parlament. Aj keď premiér Robert Fico tvrdil, že šéfa úradu ponúkne opozícii, tá si nakoniec svojho človeka nepresadila. Z. Táborská sa vlani na jeseň dostala do užšej trojice vo výberovom konaní, ktoré organizovala ešte vláda Ivety Radičovej. Potom však niekdajší kabinet proces prerušil, keď stroskotal v parlamente na hlasovaní o eurovale."

SITA, 2. septembra 2011:
"Michal Maťaš v súčasnosti pôsobí ako konateľ a riaditeľ v Prvej obstarávateľskej spoločnosti, v minulosti pracoval aj ako ústredný riaditeľ Slovenskej obchodnej inšpekcie. Peter Kubovič má s prácou v Úrade pre verejné obstarávanie viac ako päťročné skúsenosti, okrem iného tam pôsobil aj ako riaditeľ legislatívno-právneho odboru. Na ÚVO pracovala aj Zita Táborská, v rokoch 2000 až 2004 tam pôsobila ako hlavný radca. Neskôr v Slovenských elektrárňach viedla sekciu nákupu a služieb. Ich verejné vypočutie by sa malo uskutočniť na niektorom z najbližších zasadnutí vlády SR.
Právo nominovať svojho kandidáta na čelo ÚVO mala pôvodne najsilnejšia opozičná strana Smer-SD. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) však s menom, ktoré jej poslal predseda Smeru-SD Robert Fico nesúhlasila a vyzvala ho, aby ponúkol iného adepta. Keďže to Fico odmietol, koalícia sa dohodla na výberovom konaní."

Podľa webu Úradu pre Verejné obstarávanie je predsedníčkou úradu Zita Táborská od júna 2012 . Za jej zvolenie v tajnej voľbe hlasovalo 87 zo 116 poslancov. 

Dátum zverejnenia analýzy: 12.04.2015
success
error