DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Nuž, tak ste 10 rokov boli vo vláde a žiadne systémové opatrenia sme nevideli.

3 roky súcasnej vlády a Váhostav v parlamente - 13.04.2015
Nepravda

Výrok hodnotíme ako nepravdivý, keďže počas dvoch vlád Mikuláša Dzurindu bolo prijatých niekoľko veľkoplošných reformných opatrení, čo sa rozsahu týka. Medzi najzásadnejšie z balíka reforiem môžeme spomenúť napríklad daňovú reformu, reformu zdravotníctva a reformu dôchodkového systému.

Jednou zo zásadných spomínaných reforiem bola daňová reforma nadobúdajúca platnosť 1. januára 2004. Táto reforma zaviedla rovnú daň na úrovni 19 %, presunula ťažisko výberu daní na nepriame dane a mala zabrániť dvojitému zdaneniu príjmov.

Ďalej sa jednalo o rozsiahlu reformu zdravotníctva (.pdf) z roku 2004, ktorá bola zameraná napríklad na stabilizáciu dlhu rezortu zdravotníctva, zmenou poisťovní a nemocníc na akciové spoločnosti, zavedením určitých poplatkov u lekára, rozsah poskytovanej zdravotnej starostlivosti. 

Jednou z podstatných reforiem bola aj úprava dôchodkového systému a sociálneho zabezpečenia (.pdf), v ktorom došlo k zmenám v prvom a treťom pilieri a zároveň bol zavedený druhý pilier. Ďalej sa jednalo o reformu Zákonníka práce, verejného sektora, verejnej súťaže a pravidiel privatizácie (.pdf)

Na základe rozsahu spomínaných reforiem, ktoré boli uvedené pre ilustráciu balíka reforiem prijatého po roku 2004 je možné konštatovať, že sa jednalo o reformy natoľko plošné, že je ich možné označiť za systémové. Na základe čoho hodnotíme tento výrok ako nepravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 12.04.2015
success
error