SMER-SD
...suverénne sme vyhrali voľby (2010, pozn.), tak nám bolo povedané, že buďte radi, že máte jedného podpredsedu Národnej rady. My sme vyhrali voľby v roku 2012 a veľmi korektne ste dostali dve pozície podpredsedu.
Predseda vlády pripomína situáciu v roku 2012, kedy sa konali predčasné parlamentné voľby po nevyslovení dôvery a následnom páde vlády Ivety Radičovej. Po víťazstve strany SMER-SD, boli zvolení do pozícií podpredsedov Národnej rady aj dvaja opoziční politici - Ján Figeľ z KDH a Erika Jurinová z OĽaNO. Po voľbách v roku 2010 SMER-SD ako víťazná strana (a taktiež celá vtedajšia opozícia) dostala len jedno podpredsednícke kreslo. Výrok hodnotíme ako pravdivý.
V roku 1998 sa vládu podarilo vytvoriť štvorkoalícii SDK, SDL, SMK a SOP. Post podpredsedu parlamentu ponúkli koaličné strany len jednému opozičnému poslancovi - Mariálnovi Andelovi zo SNS.
V roku 2002 išlo opäť o širokú koalíciu štyroch strán na čele s SDKÚ, SMK, KDH a ANO. Podpredsedovia boli rovnako zo spominanych strán okrem jednej výnimky - Viliama Vetešku z HZDS.
Rok 2006 priniesol zmenu vo forme vlády Róberta Fica, ktorý vytvoril koalíciu zo stranami SNS a HZDS. Jediným opozičným podpredsedom v tomto obdobi sa stal Milan Hort z SDKÚ.
Po parlamentných voľbách v roku 2010, v ktorých najviac percent (34 %) s náskokom takmer 20 p. b. získala strana SMER-SD (pred ruhou ), ktorá však skončila v opozícii, boli podpredsedami parlamentu B. Bugár, M. Hort, P. Hrušovský a R. Fico.
Nepodarilo sa nám nájsť žiadny údaj, ktorý by mapoval podpredsedov parlamentu po voľbách 1994. Tento údaj nefiguruje ani na oficiálnej stránke NR SR.