DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Ja si dokonca pamätám, keď bol problém s okresným riaditeľstvom daňovým v Košiciach, tak pani Radičová povedala, že čo kritizujeme schránkovú firmu na Cypre, veď Cyprus je členská krajina Európskej únie.

3 roky súcasnej vlády a Váhostav v parlamente - 13.04.2015
Pravda

Predseda vlády hovorí o kauze z roku 2011, ktorá bola spojená s obdobím vlády štyroch pravicových strán (SDKÚ, KDH, Most-Híd, SaS) pod vedením premiérky Ivety Radičovej. Kauza sa týkala prenájmu budov pre košické daňové úrady, ktoré šéf Ústredného daňového riaditeľstva Miroslav Mikulčík (nominant SDKÚ) podpísal s firmou Nitra Invest, ktorú spoluvlastnil okresný šéf SDKÚ v Nitre Ondrej Ščurko. Ďalším spoluvlastníkom bola schránková firma z Cypru, pričom Radičová skutočne povedala to, čo uvádza premiér Fico. Preto výrok hodnotíme ako pravdivý.


Okresné daňové riaditeľstvo ešte v roku 2010 vyberalo zo štyroch ponúk a rozhodlo sa pre firmu VSH development. Miroslav Mikulčík po svojom nástupe na Ústredné daňové riaditeľstvo zadal nový prieskum, podľa ktorého bola ponuka Nitra Invest údajne o 3,3 milióna eur lacnejšia. Celková cena za zákazku bola 6,6 milióna eur.

Novinári, opozícia aj koaliční partneri videli prenájom budovy v rámci funkcionárov SDKÚ ako konflikt záujmov. Iveta Radičová navyše bola terčom otázok o tom, prečo časť firmy Nitra Invest vlastní schránková firma so sídlom na Cypre. Pre SME (14.4.2011) tvrdila, že jej firma z Cypru neprekáža: ,,Cyprus je členom Európskej únie." 

Prenájom budovy Daňového riaditeľstva v Košiciach bol skutočne kauzou vlády v období rokov 2010-2012. Iveta Radičová sa pre novinárov skutočne vyjadrila tak, že jej neprekáža schránková firma z Cypru a argumentovala jeho členstvom v EÚ. Dátum zverejnenia analýzy: 12.04.2015
success
error