DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Bolo to 4 roky aj čosi naspäť, kedy sme zistili, že jedna konkrétna politická strana bola komplexne financovaná cez schránkové firma zo zahraničia, bolo to SDKÚ a na základe tohto padol aj pán Dzurinda, ako líder kandidátky.

3 roky súcasnej vlády a Váhostav v parlamente - 13.04.2015
Pravda

Výrok hodnotíme ako pravdivý, keďže Mikuláš Dzurinda ako predseda SDKÚ-DS skutočne odstúpil z postu lídra kandidátky pred parlamentnými voľbami v roku 2014 podľa vlastných slov preto, aby ,,kampaň nebola o financovaní strany" (SME, 1.2.2010). Dzurinda odstúpil pod tlakom obvinení Roberta Fica o financovaní cez schránkové firmy.

Robert Fico obvinil SDKÚ a predsedu Dzurindu v januári 2010, polroka pred júnovými parlamentnými voľbami. Argumentoval peniazmi, ktoré podľa jeho slov získala SDKÚ z provízii z privatizácie strategického majetku a neskôr ich uložila v daňových rajoch. Aliancia Fair-Play upozornila aj na splatenie 22-miliónového dlhu strany v roku 2005 novovznikutou a neznámou spoločnosťou Soul. 

Dzurinda v reakcii začiatkom februára odstúpil z pozície lídra kandidátky, zostal však predsedom strany. Kvôli tomu neskôr vznikla paradoxná situácia, keď post premiérky zastávala Iveta Radičová z SDKÚ, predsedom strany však bol stále Dzurinda. Ten podozrivé financovanie vyvrátil, odstúpenie argumentoval tým, aby sa financovanie nestalo strán hlavnou témou kampane.

Začiatkom roka 2011 Špeciálna prokuratúra SR rozhodla o zastavení vyšetrovania kauzy financovania SDKÚ. Popri údajných schránkových firmách vyšetrovala prokuratúra aj predaj hotela Forum, ktorý bol tiež predmetom Ficových obvinení. Tvrdil totiž, že SDKÚ získala pri privatizácii a predaji hotela provízie, podľa prokurátory ale bola riadne zaplatená celá suma 425 miliónov korún bez vedľajších prevodov. 

Predseda vlády v podstate správne uvádza, že Mikuláš Dzurinda odstúpil práve kvôli tejto kauze. Spája ju však s podľa jeho slov komplexným nezákonným financovaním cez schránkové firmy, ktoré bolo vyšetrovaním Špeciálnej prokuratúry vyvrátené.

Dátum zverejnenia analýzy: 12.04.2015
success
error