DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

No my sme navrhli riešenie minulý rok vo februári, návrh zákon, ktorý hovoril o tom, aby malí veritelia nemohli byť vyšachovaní z reštrukturalizácie. Boli sme odmietnutí. Vo februári sme navrhli zákon, na základe ktorého minimálne 50% by dostali, teda tie podlžnosti, by dostali 50% malí podnikatelia.

3 roky súcasnej vlády a Váhostav v parlamente - 13.04.2015
Pravda

Lucia Žitňanská skutočne navrhla novelu zákona už na májovú schôdzu v rok 2014, ktorá dovoľovala postihnutému veriteľovi dostať 50 % dlžnej čiastky. Tento bod bol presunutý a opäť prerokovaný až na februárovej schôdzi v roku 2015. Bugár uvádza návrh z februára 2014. V skutočnosti išlo o návrh doručený v apríli 2014, no keďže príprava prebiehala určite s časovým predstihom, výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Začiatkom tohoto roku bol skutočne predložený návrh zákona, ktorý sa mal venovať problematike malých veriteľov. Nie je to prvý takýto zákon, ktorý opozícia predložila. Podľa článku SME strana Most-Híd už predložila podobný zákon. 
 
Vláda tento návrh neschválila, takže ochrana malých podnikov je stále nedoriešená. Opozícia sa preto pokúša obnoviť túto problematiku mimoriadnou schôdzou. 

Dátum zverejnenia analýzy: 12.04.2015
success
error