DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Hovoríte, že vy znižujete odvody a pravica to nikdy neurobila. Prepáčte, vy ste boli ten, ktorý ste zaviedli odvody, napríklad pracujúcich študentov, ktorý ste napríklad pre dôchodcov, ktorí pracujú, tiež ste zaviedli odvody. Teraz dokonca ste urobili to, že pôvodne nad 150 eur to bolo, teraz v prípade študentov ste to uvoľnili, to znamená, že nad 200 eur, ale v prípade dôchodcov, teda nie.

3 roky súcasnej vlády a Váhostav v parlamente - 13.04.2015
Pravda

Výrok hodnotíme ako pravdivý, keďže podľa zákonov z dielne Smeru sa s platnosťou od 1. januára 2013 upravili pravidlá uzatvárania dohôd o práci študentov (.pdf, s. 10) a dôchodcov. Zároveň tieto novely ukladajú odvodovú (.pdf, s. 1) povinnosť študentom a dôchodcom so zárobkom presahujúcim 66 eur mesačne.


Strop zárobku pre prácu na dohodu, pri ktorom bolo možné si požiadať o výnimku z povinnosti platenia odvodov,  bol stanovený od 1. januára 2013 na 159 eur. Po poslednej novele Zákonníka práce bola s platnosťou od 1. januára 2015 upravená hranica povoleného zárobku pre študentov na 200 eur mesačne. Táto novela sa však týka iba pracujúcich študentov a nie je plošne aplikovateľná na ostatných ľudí pracujúcich na dohodu a teda neplatí ani pre dôchodcov.

Dátum zverejnenia analýzy: 12.04.2015
success
error