DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

To tiež je klamstvo, že všetko je v poriadku, že máme zazmluvnených povedzme na 100% všetko (Ficov výrok na čerpanie eurofondov, pozn.). Tak budem vám citovať riaditeľku Štatistického úradu, ktorá sama povedala, stačí sa pozrieť na ich stránku, že v OPISe (Operačný program Informatizácia spoločnosti, pozn.) 16 projektov je len korekcia 110 miliónov. To znamená, že minimálne 25% strácame, len v OPISe. Vy tu hovoríte o tom, že obce. Ale opis nemajú v rukách obce

3 roky súcasnej vlády a Váhostav v parlamente - 13.04.2015
Pravda

Výrok hodnotíme ako pravdivý, keďže vyjadrenia predsedníčky Štatistického úradu SR Ľudmily Benkovičovej potvrdzujú 25 % korekcie vo výške necelých 110 miliónov (presne 107 567 653,44 miliónov) pre 16 projektov z dôvodu pochybení objavených audítormi EK (.pdf, s. 1). Pravdivý je i fakt, že čerpanie eurofondov a teda i OPIS nemajú v rukách obce. Táto proklamovaná 100 % zazmluvnenosť, ktorú uvádzal Robert Fico v relácii, ale neznamená úspešnosť týchto projektov, ako bola Robertom Ficom prezentovaná, pretože opomína práve stratu z 25 % z korekcií.

Ministerstvo financií požiadalo Štatistický úrad SR o navrátenie sumy 5,397 milióna eur v 50 dňovej lehote. Chyby, na ktoré prišli audítori Európskej komisie, mali byť podľa Benkovičovej na strane vedenia Operačného programu Informatizácia spoločnosti, ktorý spadá pod Úrad vlády SR. Celková výška korekcií má podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky (.pdf, s. 1) dosahovať zhruba 107 miliónov. 

TASR, 17. marec 2015:

V zmysle ministerskej výzvy má úrad vrátiť štvrtinu z hodnoty projektu zrealizovaného v rokoch 2010 až 2013. Je pritom jedným zo 16 štátnych orgánov, ktorých projekty boli náhodne vybrané na kontrolu audítormi Európskej komisie. Benkovičová uviedla, že ministerstvo financií uvalilo 25-percentnú korekciu na všetky monitorované projekty.

Stav zazmluvnenosti Eurofondov je možné vidieť v tabuľke (.xls) na stránkach Národného strategického referenčného rámca. Keďže zazmluvnené sú takmer všetky projekty, môžeme hovoriť o hodnote veľmi blízkej 100 %.Dátum zverejnenia analýzy: 12.04.2015
success
error