DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Dobre viete, že veľmi realisticky sa Slovensko uchádza o pozíciu generálneho tajomníka OSN. Veľmi dobre viete, koľko slovenských diplomatov má vynikajúce pozície. Jano Kubiš, ktorý bol náš minister zahraničných vecí, je dnes najvyšší predstaviteľ OSN v Iraku. Maroš Šefčovič, sme dostali za podpredsedu Európskej komisie. Pán Jenča, politický poradca generálneho tajomníka OSN.

3 roky súcasnej vlády a Váhostav v parlamente - 13.04.2015
Pravda

Výrok hodnotíme ako pravdivý, keďže v rámci rotačného princípu pri výbere Generálneho tajomníka OSN založenom na regionálnom princípe je možné, že ďalší Generálny sekretár bude vyberaný aj z geografického priestoru strednej  a východnej Európy. Ako potenciálni kandidáti boli označení reprezentanti Slovenska v osobe Jána Kubiša, bývalý slovinský prezident Danilo Türk a súčasná generálna riaditeľka UNESCO Irina Bokova za Bulharsko.

Taktiež je pravdou, že Ján Kubiš bol 24. februára 2015 vyhlásený za najvyššieho reprezentanta OSN v Iraku súčasným Generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom. Maroš Šefčovič je zase skutočne v súčasnosti podpredsedom Európskej komisie pre energetickú úniu. Čo sa týka Miroslava Jenču, tento slovenský diplomať od roku 2008 vedie Regionálne centrum pre preventívnu diplomaciu v Strednej Ázii (UNRCCA) a zastáva pozíciu poradcu Generálneho tajomníka OSN. 

Dátum zverejnenia analýzy: 12.04.2015
success
error