DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Prvýkrát sa stalo vôbec v histórii Slovenska, že v prípade eurofondov fakticky Brusel nám kritizoval a neuznal ten vnútorný audit, čo je na ministerstve financií. A takisto dá sa povedať, že prvýkrát sa stalo, že nám zablokovali všetko, potom uvoľnili, ale ešte šesť operačných programov je zablokovaných, lebo nebola kontrola.

3 roky súcasnej vlády a Váhostav v parlamente - 13.04.2015
Nepravda

V roku 2013 európski kontrolóri skutočne preverovali čerpanie eurofondov. Hoci interný audit nenašiel závažnejšie chyby pri čerpaní, kontrolóri z EU našli množstvo závažných pochybení. Kontrolóri však ale nezablokovali všetky operačné projekty, v skutočnosti  to bolo 9 z 11 projektov. Dnes je ešte stále zablokovaných 5 z 11 operačných programov a nie 6 ako tvrdí Bugár; odblokované by mali byť v prvej polovici roku 2015. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.

Zástupcovia strany Sieť Radoslav Procházka a Miroslav Beblavý odvolávajúc sa na správu Európskej komisie vyhlásili, že európski audítori našli v Slovenských eurofondových projektoch zásadné pochybenia. Táto správa je však podľa ministerstva dôverná, preto nie je možné povedať, že audit vnútorný uznaný nebol.

Európski audítori našli v našich eurofondových projektoch zásadné pochybenia 

Momentálne existuje 11 operačných programov, no kvôli pochybeniam pri žiadosti o eurofondy sa časť z nich musel pozastaviť. Projekty, ktoré momentálne čakajú na prehodnotenie sú: Výskum a Vývoj, Informatizácia Spoločnosti, Konkurencieschopnosť a Hospodársky Rast, Zdravotníctvo a Regionálny Operačný Program. Ak by sa nezrealizovali za pomoci eurofondov, Slovensko príde o 231 miliónov eur.

Kritika čerpania eurofondov sa však už vyskytla aj v minulosti, keď Slovensko muselo platiť pokuty za pochybenia.

Dátum zverejnenia analýzy: 12.04.2015
success
error