DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Od samotného prvého vstupu do vládnutia v roku 2006, lepšie povedané od vstupu do parlamentu v roku 2002, nám neodišiel ani jeden jediný poslanec z klubu, čo na rozdiel od iných politických strán je unikátne. Všetky ostatné politické strany sa rozpadávajú, poslanci utekajú. My máme 83 poslancov.

3 roky súcasnej vlády a Váhostav v parlamente - 13.04.2015
Pravda

Podobný výrok sme overovali viackrát (napríklad 11. januára 2015 V politike) 9. mája 2014 V politike. Naďalej platí, že žiadny poslanec alebo poslankyňa zo strany SMER-SD sa nevzdal mandátu a neodišiel zo strany. Jedinou výnimkou na pravicovom spektre je strana Most-Híd. Avšak z klubu Most Híd odišiel Andrej Hrnčiar. Výrok Fica hodnotíme ako pravdivý.

Je pravda, že poslanecký klub Smeru-SD sa vyznačuje nadštandardnou stabilitou. Na individuálnej úrovni existujú príklady odchodov radových členov alebo bývalých poslancov, čo však nemožno považovať za "delenie strany". 

Podobný výrok predsedu vlády sme overovali už februári 2014 a veľká časť jeho odôvodnenia platí aj dnes: "Prehľad počtu poslancov v jednotlivých poslaneckých kluboch za roky 1994 až 2012 nájdete TU.  Z tohto prehľadu je možno vidieť, že z poslaneckého klubu strany SMER-SD počas jej pôsobenia v NR SR (2002 — 2014) neodišiel ani jeden poslanec. (...) 
Z poslaneckých klubov KDHSDKÚ-DSSASOĽaNO naozaj odišli viacerí poslanci. Rozpad poslaneckého klubu KDH nastal po odchode Daniela Lipšica a Jany Žitňanskej, ktorí založili stranu Nová väčšina, a tiež po odchode Radoslava Prochádzku. Zo strany SDKÚ-DS odišli v aktuálnom volebnom období Lucia Žitňanská, Miroslav Beblavý a Magdaléna Vášáryová. Zo strany SAS odišli Kollárovci a založili Liberálnu dohodu. Z hnutia OĽaNO odišiel Alojz Hlina."

Od februára, kedy sme premiérov výrok označili za zavádzajúci, však odchod zaznamenal aj poslanecký klub strany Most-Híd; odišiel z neho Andrej Hrnčiar, ktorý sa stal členom strany Sieť (Hrnčiar zároveň odišiel z parlamentu, nahradila ho Edita Pfundtner). Celková bilancia kresiel pre Most-Híd sa však o jedno zvýšila, pretože sa k strane pridala Lucia Žitňanská. Ďalšie odchody zaznamenali aj viaceré opozičné strany: Z OĽaNO odišli Mária Ritomská a Mikuláš Huba, z SDKÚ-DS odišli Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš.  

Z uvedených údajov je zrejmé, že súčasná realita interpretáciu R. Fica potvrdzuje. Je však nutné upozorniť, že na úrovni radových členov v minulosti odchody zaznamenané boli: spomenúť môžeme Jozefa Behýla čo Bohumila Hanzela, ktorý bol dokonca vo vedení strany v čase jej začiatkov a neskôr sa jeho meno objavilo v kauze údajných informácií o finančných operáciách v strane Smer-SD. Tieto odchody sa však neodohrali z poslaneckej pozície a keďže z nich nevznikli nové strany, nemožno ich považovať za príklad "delenia strany".

Ostatné politické strany pôsobiace v parlamente stratili niektorých členov, s výnimkou strany Most-Híd, z ktorej neodišiel nikto.

Dátum zverejnenia analýzy: 12.04.2015
success
error