DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Lajčák

SMER-SD

Preto Európska komisia prezentovala dokument, návrh Európskej energetickej únie a debata na summite bola prvou debatou európskych lídrov o tomto, venovali sa práve vnútornému trhu, energetickému prepojeniu. Tá energetika má aj ďalšie aspekty, napríklad znižovanie energetickej náročnosti, prechod na alternatívne zdroje energie, znižovanie emisií plynov a podobne...

Zahranicná politika v roku 2015 - 23.03.2015
Pravda

Minister Lajčák referuje k summitu z marca tohto roku, na ktorom sa zišli európski lídri a diskutovali o prvých krokoch energetickej únie. Na summite sa stretli prezidenti a premiéri všetkých členských štátov EÚ a diskutovali sa témy ako energetická únia, sankcie voči Ruskej federácii a ekonomická situácia v Grécku. Medzi body energetickej únie patrí prepojenie energetických sietí a zjednotenie vnútorného trhu. Energetická politika EÚ pokrýva aj zníženie energetickej závislosti, rozvíjanie alternatívnych zdrojov a ďalšie body ktoré Lajčák spomína. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Spomínaný summit sa uskutočnil 19. marca 2015 v Bruseli pod vedením predsedu Európskej rady, Donalda Tuska. Návrh energetickej únie, predstavený Marošom Šefčovičom, dával za ciele najmä energetickú bezpečnosť, plne integrovaný európsky trh s energiou, ale aj znižovanie emisií a výskum.


Podľa zhrnutia záverov summitu:

"Je EÚ odhodlaná budovať Energetickú úniu s dôrazom na klimatickú politiku na základe rámca Komisie, ktorého päť dimenzií je úzko prepojených a vzájomne sa podporujúcich (energetická bezpečnosť, solidarita a dôvera a plne integrovaný európsky energetický trh, znižovanie energetickej náročnosti, dekarbonizácia ekonomiky a inovácia a konkurencieschopnosť)"

Summit sa venoval aj otázke alternatívnych zdrojov a znižovaniu emisií. V zhrnutí sa ďalej uvádza, že je potrebná:

"...legislatíva spojená s redukciou emisií, energetickou šetrnosťou a obnoviteľnými zdrojmi, za účelom splnenia dohodnutých cieľov...

Výroba technológií a inovačnej stratégie spojenej s energiou a klimatickými zmenami, ako napríklad ďalšia generácia obnoviteľnej energie, skladovania elektriny a zachycovania CO2, ako aj vylepšenie energetickej efektivity v oblasti bývania a udržateľný transport."

Po Bielej knihe z roku 1995 a Zelenej knihe z roku 2006 je možné považovať summit z 19. marca, kde európski lídri súhlasili, že podniknú prvé kroky smerom k energetickej únii, za značný postup. Preto možno tento summit považovať za prvý tohto formátu. Energetická bola podľa Komisie pre energetiku politika bola dlho neriešená. Jej význam stúpol v osemdesiatych rokoch minulého storočia, najmä po ropných šokoch. 


Dátum zverejnenia analýzy: 22.03.2015
success
error