DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Lajčák

SMER-SD

V tomto chcem pripomenúť našu iniciatívu, to je projekt, ktorý sa nazýva Eastring. To je ponuka vybudovať prepojenie plynové zo Slovenska, z Veľkých Kapušian cez Maďarsko alebo Ukrajinu, Rumunsko, Bulharsko až na turecké hranice, ktoré by naozaj veľkým spôsobom preklenulo súčasnú chýbajúcu infraštruktúru a bolo by kľúčovou súčasťou prepojenia severo-južného.

Zahranicná politika v roku 2015 - 23.03.2015
Pravda

Plynovod Eastring ako iniciatíva spoločnosti Eustream má do roku 2018 prepojiť Veľké Kapušany s hranicami Turecka práve cez Maďarsko alebo Ukrajinu, Rumunsko a Bulharsko. Má byť alternatívou za zrušený projekt South Stream a zároveň prinesie severo-južné prepojenie plynovodov, ktoré dlhodobo podporuje Európska komisia. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý. 


Demagog.sk už podobný výrok nedávno hodnotil v diskusii z 22.februára 2015, keď o Eastringu hovoril predseda vlády Robert Fico. S návrhom na stavbu plynovodu Eastring prišla spoločnosť Eustream. Tá už na Slovensku prepravuje plyn od roku 1972 a rozhodujúci akcionársky podiel v nej vlastní štát. Rozdelenie akcionárov je trochu komplikovanejšie, čo dokazuje aj tabuľka. 

Akcionárska štruktúra EustreamPodiel v %
SPP Infrastructure, a.s.100 % 
Akcionárska štruktúra SSP Infrastructure
Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP)
51 %
Slovak Gas Holding B.V.49 %
Akcionárska štruktúra SPP
Fond národného majetku SR100 %

Zdroj: Eustream

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák tvrdí, že Eeastring povedie cez Maďarsko alebo Ukrajinu. V projekte sa počíta jednak s trasovaním z Veľkých Kapušian do Maďarska, ako aj s využitím už existujúcich potrubí medzi Rumunskom a Ukrajinou, avšak s obmedzenou kapacitou. Eastring by potom mal viesť cez Rumunsko a Bulharsko až k hraniciam Bulharska s Tureckom, kde by sa v Malkolcari napojil na tureckú plynovodnú sieť. V rámci vedenia trasy v Bulharsku a Rumunsku existujú dve varianty, ešte sa nerozhodlo, ktorá z nich sa využije v praxi.

Plynovod by mal byť v závislosti od vybranej trasy dlhý 744 - 1015 kilometrov, výstavba by mala stáť približne 750 miliónov eur. Kapacita plynovodu by mala v prvej fáze dosahovať 10 miliárd metrov kubických s možnosťou rozšírenia na 20 miliárd metrov kubických. Prostredníctvom Eastringu bude v prvej fáze možné dodávať do balkánskych krajín plyn zo západných plynárenských uzlov ako rakúsky Baumgarten, taliansky PSV či nemecké Gaspool a NCG. 

Cieľom projektu Eastring je zvýšiť energetickú bezpečnosť krajín strednej a juhovýchodnej Európy. Je aj reakciou na zrušený projekt South Stream, ktorý mal plyn z Ruska priviesť cez Čierne more až na Balkán. Rusko vlani tento projekt zrušilo pre nesúhlas Európskej únie s porušovaním pravidiel z ruskej strany.  

Vizualizácia projektu Eastring: 


Zdroj: Eastring

Dátum zverejnenia analýzy: 22.03.2015
success
error