DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Lajčák

SMER-SD

S tým, že sankcie (voči Rusku) platia do 31. júla, ale ako povedal pán predseda Šebej, minské dohody sa nedajú naplniť reálne skôr, ako do konca roka. Čiže aj na toto je odvolávka v texte záverov Európsky rady.

Zahranicná politika v roku 2015 - 23.03.2015
Pravda

Na marcovom summite Európskej únie zástupcovia členských štátov rozhodli o naviazaní ekonomických sankcií voči Rusku na plnenie Minských dohôd. Ekonomické sankcie v súčasnosti platia do 31.júla 2015. EÚ deklarovala ich predlžovanie, pokiaľ Minské dohody nebudú splnené, na čo majú zúčastnené strany čas do konca roka. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.


Podľa vyhlásenia k sankciám voči Ruskej federácii Rady Európskej únie sa na summite:

"Rada Európskej únie zhodla, že dĺžka ekonomických sankcií bude jasne naviazaná na ukončenie implementácie Minských dohovorov, pričom berieme na zreteľ, že ich naplnenie nie je možné skôr ako do konca roka 2015. Dodatočne, Rada je v prípade potreby pripravená prijať ďalšie opatrenia."

EÚ prijala sankcie voči Ruskej federácii 31.júla 2014 v reakcii na anexiu Krymu a destabilizáciu pomerov na východnej Ukrajine. Ekonomické sankcie (.pdf) obmedzujú obchodovanie štátov EÚ a Ruska so zbraňami, s tovarmi a technológiami dvojakého použitia, vývoz určitých technológií pre ropný priemysel do Ruska a prístup ruských subjektov na finančné trhy. 

Minské dohody nadväzujú na Minské memorandum z 19.septembra 2014, aj preto sa neoficiálne nazývajú ,,Minsk II." Dohodu uzavreli zástupcovia Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka na rokovaniach v bieloruskom Minsku v noci z 11. na 12.februára 2015. Stanovuje termíny na zastavenie bojov na východnej Ukrajine, sťahovanie ťažkých zbraní z bojovej línie, uskutočnenie komunálnych volieb v separatistami kontrolovaných oblastiach, prepustenie rukojemníkov či vymedzenie územia s osobitým režimom samosprávy. Do konca roka 2015 má podľa Minských dohôd vstúpiť do platnosti nová ukrajinská ústava a Ukrajina by mala získať kontrolu nad štátnou hranicou s Ruskom. 

Dátum zverejnenia analýzy: 22.03.2015
success
error