DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Lajčák

SMER-SD

Naopak, pretože my a budem citovať môjho nemeckého kolegu Frank-Waltera Steinmeiera, ktorý hovorí, že naša sankčná politika je tak trochu jednosmerná ulica, že vieme, ako sankcie prijať, ale máme problém potom vlastne vycúvať z tých sankcií späť...

Zahranicná politika v roku 2015 - 23.03.2015
Pravda

Minister Lajčák vo výroku referuje k sankciám EÚ voči Ruskej federácii. Podľa dostupných vyjadrení nemeckého ministra zahraničných vecí Frank-Waltera Steinmeiera sa dá povedať, že sankcie voči Ruskej federácii podporuje, ale varuje pred ich prílišným využívaním. V prejave venovanom diplomatickým pochybeniam predchádzajúcim začiatku prvej svetovej vojne v júly 1914 v marci tohto roku Steinmeier nenazval európske sankcie voči Rusku priamo jednosmernou ulicou, varoval však pred tým, že aby sa z nich jednosmerná cesta alebo ulica nestala, treba byť pri ich zavádzaní opatrný. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.


Podľa prepisu prejavu pri príležitosti pripomenutia júla 1914 pred Nemeckým múzeom histórie Steinmer uviedol:

"Niet pochýb, že ako Európania musíme reagovať a budeme reagovať rozhodnými krokmi, ak ruské vedenie bude pokračovať v eskalácii (situácie, konfliktu, pozn.). Ale taktiež niet pochýb o tom, že naša reakcia nemôže byť jednosmernou ulicou, ale musíme sa uistiť, že vždy máme otvorenú aj cestu späť. To je dôvod, prečo sme sa rozhodli uvaľovať sankcie v postupných fázach."

Dátum zverejnenia analýzy: 22.03.2015
success
error