DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Lajčák

SMER-SD

Len som si uvedomil v tejto súvislosti, že bieloruský prezident Alexander Lukašenko je už veľa rokov na sankčnom zozname Európskej únie a je zákaz ho pozývať do našej krajiny.

Zahranicná politika v roku 2015 - 23.03.2015
Pravda

Európska únia zaviedla sankcie vrátane zákazu cestovania do krajín EÚ voči bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi prvýkrát v roku 2006. Na obdobie od roku 2008 boli sankcie kvôli snahám o dialóg s Bieloruskom pozastavené, no v roku 2011 bol Lukašenko opäť zaradený na sankčný zoznam EÚ. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

V apríli roku 2006 sa Rada EÚ zhodla na zavedení reštriktívnych opatrení  voči bieloruskému prezidentovi Lukašenkovi, ktorého okrem iného postihli aj zákazom cestovania do krajín EÚ a tiež zmrazením finančných zdrojov. Toto rozhodnutie Rady EÚ nasledovalo po tom, čo boli porušené medzinárodné volebné štandardy pri prezidentských voľbách v Bielorusku v roku 2006. Tieto sankcie mali byť pravidelne prehodnocované.

V roku 2008 boli zákaz vydávania víz i zmrazenie účtov pre Lukašenka a jeho spolupracovníkov zrušené v snahe o lepší  dialóg s týmto prezidentom, píše Euractiv. V roku 2011 boli však cestovné obmedzenia aj zmrazenia účtov opäť obnovené po ďalších kontroverzných voľbách a potláčaní opozície. Regulácia Rady EÚ, ktorou bolo zakázané vydávanie víz pre Lukašenka a jeho spolupracovníkov, je záväzná pre všetky členské štáty a stále platí.
Dátum zverejnenia analýzy: 22.03.2015
success
error