DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľuboš Blaha

SMER-SD

...pravica privatizovala strategický majetok alebo majetok štátu a Smer sa snaží, či už v prípade Transpetrolu, či už v prípade tejto zmluvy, sa snaží vrátiť, vrátiť majetok naspäť pod ruky štátu.

Gabcíkovo v rukách štátu - 16.03.2015
Zavádzajúce

Vláda Roberta Fica dlhodobo odmieta privatizáciu štátnych podnikov. Zrušila privatizáciu bratislavského letiska a odkúpila späť 49-percentný balík akcií Transpetrolu sprivatizovaných v roku 2002. V súčasnosti zrušila tiež prenájom Gabčíkova, ktoré boli v prenájme Slovenských elektrární vlastnených spoločnosťou Enel. Vláda v súčasnosti pripravuje odpredaj 49 % podielu akcií Slovak Telekomu, z ktorého pre privatizačnú chybu síce nedostáva dividendy, ale vláda v minulosti odobrila aj privatizáciu Prešovských teplárni. Tento výrok považujeme preto za zavádzajúci 

Vyše jeden a pol milióna eur by malo ministerstvo dopravy zaplatiť za zrušenie privatizácie bratislavského letiska. Premiér Robert Fico (Smer) zrušil privatizáciu bratislavského letiska okamžite po nástupe k moci v lete 2006. Predchádzajúca vláda Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS) plánovala privatizáciu bratislavského letiska, nedotiahla ju však do konca a vláda Roberta Fica (Smer-SD) privatizáciu všeobecne zastavila.

Slovensko sa stalo vlastníkom 100 % akcií slovenského prepravcu ropy Transpetrol. Na mimoriadnom valnom zhromaždení spoločnosti v piatok 17. apríla 2009 totiž jej akcionári schválili prevod 49 % akcií, ktoré doteraz vlastnil Yukos International UK B.V., na slovenskú vládu zastúpenú Ministerstvom hospodárstva (MH) SR. Jahnátek po spätnom odkúpení akcií firmy neuvažuje o ich ďalšom predaji. "Nemáme záujem, aby sa Transpetrol predával ďalej, čiže predpokladáme, že Transpetrol by mal zostať v rukách slovenskej vlády," uviedol. Jukos získal 49-percentný balík akcií Transpetrolu v privatizácii v roku 2002.

Štátny podnik Vodohospodárska výstavba (VHV) a Slovenské elektrárne (SE), a. s., sa dostali do súdneho sporu o neplatnosti Zmluvy o prenájme Vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG). Podľa TASR talianska firma Enel podpísala zmluvu o odkúpení 66 % akcií Slovenských elektrární 17. februára 2005. Plnú kontrolu nad podielom získal Enel 27. apríla 2006. Štát si po ôsmich rokoch od privatizácie Slovenských elektrární berie späť Vodnú elektráreň Gabčíkovo.

Spoločnosť Slovak Telekom je súčasťou nadnárodnej skupiny firiem Deutsche Telekom Group od privatizácie v roku 2000, kedy získal 51 % akcií. Vláda Róberta Fica pripravuje odpredaj zvyšného podielu. 

Dátum zverejnenia analýzy: 15.03.2015
success
error