DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Belinský

KDH

Za mňa rástol na Slovensku cestovný ruch o 11 percent. Za tejto vládnej garnitúry sme sa dostali k rastu zahraničných turistov na chvost Európy, písali o tom všetky médiá, poklesli sme o 11 percent.

Gabcíkovo v rukách štátu - 16.03.2015
Pravda

Slovensko v roku 2011 naozaj zaznamenalo nárast turistov o vyše 11 % oproti predchádzajúcemu roku a v minulom roku naopak pokles. Počet zahraničných turistov zaznamenal pokles necelých 11 % a preto tento výrok považujeme za pravdivý.

Slovenská tlačová agentúra priniesla na začiatku tohto roku správu o poklese počtu prenocovaní: 

"V minulom roku turistické zariadenia na Slovensku evidovali pokles počtu prenocovaní domácej aj zahraničnej klientely o 5,5 %, v rámci členských krajín Európskej únie to bol najvýraznejší pokles. EÚ ako celok pritom evidovala rast počtu prenocovaní o 1,7 % na nový rekord zhruba 2,7 miliardy."

V roku 2011, kedy bol Peter Belinský generálnym riaditeľom Slovenskej agentúry pre cestovný ruch, navštívilo Slovensko oproti predchádzajúcemu roku o 10 % viac zahraničných turistov a o 2 % viac domácich turistov. Kedže podiel domácich turistov je o málo vyšší než zahraničných turistov (.pdf, s. 6) celkový nárast dosiahol zhruba 12 %.

Dátum zverejnenia analýzy: 15.03.2015
success
error