DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Danko

SNS

...po vzore Maďarska, pretože tam si robili poriadok so zahraničnými investormi, tam zaviedli obchodným reťazcom daň z obratu, tam zaviedli telekomunikačnú daň...

Gabcíkovo v rukách štátu - 16.03.2015
Pravda

V Maďarsku boli skutočne zavedené daň z obratu aj telekomunikačná daň, preto výrok hodnotíme ako pravdivý. Tieto dve dane boli zavedené v snahe znížiť dlh štátu. 

Daň z obratu pre maloobchodné spoločnosti zaviedlo Maďarsko v roku 2010. Ako hovorí článok portálu Euractiv, táto daň vyvolala kritiku zo strany Európskej únie i zahraničných obchodníkov v Maďarsku. Výška dane z obratu sa určuje podľa ročného obratu maloobchodu, spodná hranica je približne 1,7 milióna eur, no v prípade, že sú viaceré podniky prepojené, neurčuje sa táto daň pre každý podnik samostatne, ale spoločne. 

Spoločnosť Hervis, ktorá pôvodne za túto daň Maďarsko žalovala, tvrdila, že daňou budú negatívne postihnuté najmä zahraničné spoločnosti, keďže tie sú podľa nej väčšinou takýmito prepojenými podnikmi. Generálna advokátka súdneho dvora EÚ síce neoznačila túto daň ako diskriminujúcu zahraničné spoločnosti, no upozornila, že je v rozpore s legislatívou Európskej únie, týkajúcou sa dane z pridanej hodnoty. Smernica EÚ totiž "zakazuje členským štátom vyberať dane, ktoré majú charakter dane z obratu".

Telekomunikačná daň bola zavedená v Maďarsku v tom istom roku. Ako píše denník SME, telekomunikačný sektor podobne zdanilo aj Španielsko. Proti obom štátom podala Európska komisia žalobu na Európsky súdny dvor. Agentúra ČTK uvádza ako dôvod Európskej Komisie na žalobu fakt, že takáto daň porušuje zákon EÚ, slúži totiž k naplneniu rozpočtov daných vlád a nie k regulácii telekomunikačného sektora. Žaloby boli napokon pozastavené, podobný súdny spor totiž viedlo s EÚ aj Francúzsko a vyhralo. 


Dátum zverejnenia analýzy: 15.03.2015
success
error