SMER-SD
Viete čo, ja by som nehovoril iba o tej divokej privatizácii v 90. rokoch, kedy sa rozpredával slovenský majetok a tam bola tá vízia Mečiara, že národným silám, ale aj o tej divokejšej privatizácii, kedy sa privatizoval dokonca strategický majetok, čo Mečiar nespravil. Strategický majetok štátu, plyn, elektrárne a rozpredával sa do zahraničia. To bolo ešte divokejšie, pretože naozaj žiaden štát sa nezbavuje strategického majetku, žiaden štát.
Výrok je nepravdivý pretože privatizácia niektorých strategické podnikov prebehla už aj za Mečiarovej vlády ako v prípade Slovnaftu a strategické energetické podniky predalo aj Maďarsko.
Vláda Vladimíra Mečiara predala napr. Slovnaft, Naftu Gbely a Východoslovenské železiarne, ktoré sa dajú považovať rovnako strategické podniky.
V roku 2002 vláda Mikuláša Dzurindu predala 49 percent akcií SPP a druhá Dzurindova vláda spolu s ministrom Ivanom Miklošom predala 66 % Slovenských elektrární. Rovnako vláda plánovala privatizovať aj bratislavské letisko.
V Maďarsku boli odpredané energetické spoločnosti zahraničným firmám, ako napr. nemeckým spoločnostiam E.ON a RWE, francúzskym- EDF a GDF Suez a či talianskej firme Eni.
V Poľsku sú lídrami trhu s energetickými surovinami napríklad RWE Polska and RWE Stoen Operator. V Česku bola tzv. Veľká privatizácia zahájená popri známej kupónovej privatizácii pred viac ako dvadsiatimi rokmi a dovŕšená bola v roku 1994.
Aj po veľkej privatizácii totiž štátu zostal značný majetok, predovšetkým takzvané strategické firmy a podiely v energetických ťažobných, hutnických, dopravných a finančných spoločnostiach strategického významu. Samotné ministerstvo financií eviduje päť strategických, nad ktorými si chce ponechať kontrolu. Tými sú ČEPRO, České aerolinie, ČEZ, Mero a Letiště Praha.
Po páde ZSSR sa masová privatizácia rozmohla vo všetkých postsocialstických krajinách. Napríklad v Rusku sa do 2 rokov zprivatizovalo približne 15 000 podnikov. V Česku to bolo 1800 v priebehu 4 rokov. (.pdf , s. 630)
Podľa tejto schémy stredoeurópskych štátov sa privatizovali aj podniky v krajinách východnej Európy ako Rumunsko, Bulharsko, Ukrajina, Kazachstan a i. Dnes tvoria súkromné podniky viac ako 80 % príjmu štátu v Česku, Estónsku, Maďarsku a na Slovensku. 75 % je to v Poľsku a v Litve a 70 % v Lotyšsku, 65 % v Slovinsku.