DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Vysvetlite mi, ako je možné, že niekoľko mesiacov potom, čo vláda Mikuláša Dzurindu predala Slovenské elektrárne za 32 miliárd korún, došlo k preceneniu majetku Slovenských elektrární a zrazu o niekoľko mesiacov po privatizácii hodnota nebola 32, ale tipnite si koľko? Bola 52 miliárd SK.

15.03.2015
Zavádzajúce

Robert Fico vo výroku opomína, že v roku 2006 bolo privatizovaných 66 % Slovenských elektrární, nie celá spoločnosť. Suma 32 miliárd korún približne zodpovedá cene za ktorú spoločnosť Enel odkúpila práve 66 % SE. Fico taktiež neuvádza, či pri precenení má na mysli podiel odkúpený Enelom, alebo celé SE. Presné údaje o precenení majetku Slovenských elektrární sa nám nepodarilo nájsť, podľa dostupných informácií však cena privatizovaného podielu SE nebola podcenená do takej miery, ktorú vo výroku naznačuje Fico. Audit objednaný vládou SR v roku 2008 odhaduje, že spoločnosti Enel mala naopak byť vrátená časť kúpnej sumy. Taktiež sa nám nepodarilo nájsť zmienku o tom, že by k preceneniu SE došlo niekoľko mesiacov po privatizácii. Výrok ako celok hodnotíme ako zavádzajúci. 

V roku 2006 bol odpredaný 66 % podiel v Slovenských elektrárňach za sumu 31,3 miliardy slovenských korún (839 mil. €). Vyjadrenie Fica nie je jednoznačné. Hovorí o precenení majetku Slovenských elektrární, no neuvádza, či suma 52 miliárd zodpovedá 66% celkovej precenenej hodnoty elektrární alebo je to 100% hodnoty majetku elektrární. Podobný výrok vyslovil Fico minulý týždeň aj v parlamente, kde uviedol:


 "Kúpna cena Slovenských elektrární bola 32 miliárd slovenských korún, a o pár mesiacov na to došlo k prehodnoteniu majetku a zrazu to nebolo 32 ale 52 miliárd korún. Tak, kde je tých 20 miliárd korún, o ktoré sme boli všetci oklamaní pri privatizácii Slovenských elektrární"

Stále však nie je jasné, aké preceňovanie má Fico na mysli, a či je 52 miliárd hodnota celých SE alebo podielu Enelu. Možné nezrovnalosti v oceňovaní 66 % podielu SE by mali byť predmetom správy o privatizácii SE ktorá má byť predložená parlamentu v najbližších mesiacoch. Nie je to prvý krát, čo je spochybňovaná ich predajná cena.

V článku denníka SME bol v roku 2008 konfrontovaný pohľad vtedajšej vlády, ktorá údajne na základe auditu spoločnosti Deloittte & Touche usudzovala, že Enel by mal štátu doplatiť približne 6 miliárd korún. Na základe toho istého auditu však spoločnosť Enel mala nie zaplatiť naviac, ale dostať naspäť asi 2,5 miliardy korún. Podľa denníka SME sa napokon obe strany dohodli na nulovom vyrovnaní. Tento nulový variant neskôr chcela preskúmať Radičovej vláda, ktorá taktiež uvažovala o požiadaní o doplatení rozdielu, vzhľadom na jej predčasný pád k tomu však nedošlo. Od Enelu vtedy malo byť požadovaných 150 až 200 miliónov eur, čo je výrazne menej než 20 miliárd korún (približne 664 miliónov eur) ktoré spomína Fico.

Zaujímavosťou je, že podľa denníka Pravda v roku 2009 upozorňoval na nevýhodnú privatizáciu aj Ján Slota, odvolávajúc sa na údaje z Fondu národného majetku, ktoré žiaľ nie sú dostupné. Tvrdil, že Enel by mal v tom čase (keď ešte odpredaj nebol úplne uzavretý) doplatiť Slovensku ešte 17  miliárd slovenských korún. Vtedajšia vláda premiéra Fica mala ešte možnosť odpredaj pripomienkovať, teda žiadať o navýšenie ceny za 66% podiel, no túto možnosť nevyužila. 

Dátum zverejnenia analýzy: 15.03.2015
success
error