DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Danko

SNS

Preto hovorím, že najťažšia úloha pre súčasnú vládu bude zabrániť tomu, aby Slovenské elektrárne sa dostali do rúk oligarchistických skupín a finančných skupín, ako sa to stalo v Eustream.

Gabcíkovo v rukách štátu - 16.03.2015
Pravda

Spoločnosť Eustream v súčasnosti vlastní Slovenský plynárenský priemysel s 51 percentným zastúpením štátu cez Fond národného majetku a 49 percentným podielom Slovak Gas Holding B.V., ktorý vlastní česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikateľa Dušana Křetínského a finančnej skupiny J&T. Tento výrok napriek spornému pojmu "oligarchistická skupina" hodnotíme ako pravdivý, pretože výrazný podiel spoločnosť Eustream vlastní aj finančná skupina J&T.


Spoločnosť EPH  kúpila začiatkom roka 2013 49 percentný podiel SPP od bývalých akcionárov, spoločností GDF Suez a E.ON Ruhrgas, za 2,6 mld. eur. Súčasťou EPH je tiež elektráreň  Opatovice. 

Talianska energetická spoločnosť Enel vlastní 66 percentný podiel v slovenských elektrárňach.  Spoločnosť sa v súčasnosti snaží znížiť svoje zadĺženie z roku 2008 predajom svojich aktivít na Slovensku. 


Dátum zverejnenia analýzy: 15.03.2015
success
error