DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľuboš Blaha

SMER-SD

...Slovenská republika vstúpila do vojny v Iraku, ktorá bola porušením medzinárodného práva,...

Gabcíkovo v rukách štátu - 16.03.2015
Neoveriteľné

Generálny tajomník OSN Kofi Annan vyhlásil v roku 2004 vojenskú inváziu do Iraku na porušenie medzinárodného práva. Pre údajné porušenie rezolúcie OSN 1441 o odzbrojení a ďalších vlády Spojených štátov a Veľkej Británie považovali inváziu za oprávnenú. Legálnosť tejto vojny je sporná a žiadny medzinárodný súd nerozhodol o porušení medzinárodného právo, preto považujeme výrok Ľuboša Blahu za neoveriteľný.

Kedže vojenský zásah v Iraku mal podporu OSN, napriek jeho neodôvodnenosti a neúspešnosti sa nedá považovať za porušenie medzinárodného práva a preto tento výrok hodnotíme ako neoveriteľný.

Slovenská republika vstúpila do vojny v Iraku v roku 2003 spolu s koalíciou ostatných štátov, ktoré sa odvolávali na viacero rezolúcií vydaných Radou bezpečnosti OSN, napríklad o tom, že Irak a jeho nezverejňovanie zbraní a zachovanie mierového zámeru Iraku podľa Rezolúcie 687 (.pdf, s. 2), alebo v Rezolúcii 1441 (.pdf, s. 1-5), kde je Irak vnímaný ako narušiteľ medzinárodného bezpečia. Článok 7 Charty OSN pojednáva o tom, že Rada Bezpečnosti OSN môže rozhodovať o nutných prostriedkoch v postupe pre udržanie medzinárodného mieru a bezpečnosti.

Dátum zverejnenia analýzy: 15.03.2015
success
error