DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Predovšetkým je nutné podčiarknuť, že Vodná elektráreň Gabčíkovo v zmysle medzinárodných zmlúv o výstavbe vodného diela, musí vždy zostať v rukách štátu.

15.03.2015
Nepravda

9. marca 2015 Krajský súd v Bratislave rozhodol o neplatnosti nájomnej zmluvy medzi Vodohospodárskou výstavbou a Slovenskými elektrárňami predmetom ktorej bola Vodná elektráreň Gabčíkovo. Dôvodmi pre vypovedanie zmluvy malo byť napríklad nevykonávanie povinností prenajímateľa a zatajovanie skutočností o zisku, no nie porušenie medzinárodnej zmluvy. Zmluva medzi Maďarskou a Slovenskou republikou o vodnom diele Gabčíkovo-Nagymaros taktiež nikde nezakazuje predaj či prenájom častí vodného diela. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.

V minulosti bol jeden z argumentov  pre neplatnosť nájomnej zmluvy aj údajné porušenie medzinárodnej zmluvy s Maďarskou republikou. To bolo aj dôvodom podania na súd v roku 2008, toto pojednávanie však bolo odročené na neurčito. Rozhodnutie z marca 2015 nebolo výsledkom tejto žaloby.  Podľa vyjadrenia vlády bolo predmetom tejto žaloby to, že:


"Enel ako 66-percentný akcionár Slovenských elektrární mal odmietať poskytovať údaje, ktoré by štátu umožnili zistiť, do akej miery je rozdeľovanie zisku z vodnej elektrárne spravodlivé. Druhým dôvodom mal byť fakt, že Slovenské elektrárne pod vedením talianskeho manažmentu nepripravili žiadne plány rekonštrukcie a generálnych opráv spomínanej vodnej elektrárne. Tretím dôvodom malo byť to, že taliansky Enel si vraj neplnil povinnosť platiť ročne Vodohospodárskej výstavbe, ktorá spravuje celé Vodné dielo Gabčíkovo, 5 miliónov eur, ktoré mali ísť na údržbu vodného diela súvisiacu s prevádzkou gabčíkovskej vodnej elektrárne."

Nakoľko zatiaľ nie je verejne dostupný rozsudok KS v Bratislave, nie je možné určiť, ktorý alebo ktoré z týchto dôvodov súd uznal ako právoplatné. Vodné dielo Gabčíkovo-Nagymaros malo byť vybudované na základe Medzinárodnej zmluvy o výstavbe  a prevádzke vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros z roku 1977. V zmluve sa uvádza, že vodné dielo je majetkom Maďarskej republiky a Československej republiky, respektíve Slovenskej republiky ako jej nástupníckeho štátu. Po odstúpení Maďarska v roku 1989, Medzinárodný súdny dvor rozhodol v roku 1997, že táto zmluva stále platí. O tom, že by malo Maďarsko nárok rozhodovať o prenájme či predaji časti vodného diela na slovenskom území však zmluva ani rozhodnutie súdu nepojednáva. Zmluva ani žiadne z rozhodnutí súdu taktiež nehovorí o tom, že by VE Gabčíkovo nemohla byť predaná alebo prenajatá so súhlasom oboch štátov.

Dátum zverejnenia analýzy: 15.03.2015
success
error