DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Daniel Lipšic

Nová väčšina

Ja som v poslednom čase zaregistroval napríklad aj to, že keď má jedinec-homosexuál orientáciu biologické dieťa, tak ten jeho partner nemôže nič dediť, pretože to dieťa je neopomenuteľný dedič.

Referendum o ochrane rodiny - 02.02.2015
Pravda

Je pravda, že dieťa je neopomenuteľný dedič a maloleté dieťa má zo zákona nárok na celé dedičstvo. Môže však nastať situácia, že v čase smrti rodiča je dieťa už plnoleté. Zo zákona má opäť právo na celé dedičstvo, ak však rodič pred smrťou spíše závet, plnoletému dieťaťu vtedy patrí aspoň polovica jeho podielu, zvyšnú časť môže odkázať svojmu partnerovi/-ke. Keďže ale Lipšic o závetoch vo svojom výroku nič nehovorí, tak výrok hodnotíme ako pravdivý s túto skutočnosť dopĺňame pre úplnosť.

Dedičské konanie upravuje Občiansky zákonník. Podľa § 461 je možné dediť zo zákona, zo závetu alebo z oboch dôvodov.

V prípade, že rodič dieťaťa nespísal závet a žije s homo- či heterosexuálnym partnerom/-kou, jediným dedičom je jeho dieťa, pretože podľa § 473 ods. 1 Občianskeho zákonníka v prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel/-ka, každý rovnakým dielom. Ako pre etrend.sk vysvetľuje K. Lešková, advokátska koncipientka, rovnaké dedičské práva sa vzťahujú na biologické dieťa, a to aj nemanželské, ale aj na osvojené (adoptované) dieťa.

Ak by tento rodič,  žijúci s homo- či heterosexuálnym partnerom/-kou, spísal závet, do ktorého by zahrnul aj svojho partnera/-ku, musí sa dodržať § 479, podľa ktorého sa maloletému potomkovi musí dostať toľko, koľko mu patrí zo zákona, čiže pri jednom dieťati ide o celé dedičstvo. V prípade, že je potomok v čase smrti rodiča už plnoletý, patrí mu aspoň polovica toho, čo mu náleží ako zákonný nárok. Zvyšnú časť dedičstva môže poručiteľ v závete odkázať svojmu partnerovi/-ke. V prípade viacerých detí by sa postupovalo rovnako: maloletým deťom pripadá celé dedičstvo, delia sa rovnakým dielom. Plnoleté deti by zo zákona mali nárok na celé dedičstvo, delia sa rovnakým dielom, v prípade závetu dedia aspoň polovicu svojho podielu.

Notár Jozef Gimberský pre peniaze.pravda.sk:
"Pri písaní závetu má maximálnu slobodu ten, kto nemá potomkov. „Majetok môže odkázať komukoľvek. Môže opomenúť manžela, rodičov, súrodencov a kohokoľvek ďalšieho.“ Iné je, ak poručiteľ, ktorý sa rozhodne pre závet, má nejakých potomkov. „Tí patria medzi neopomenuteľných dedičov a závetca musí na to pamätať pri vyhotovení závetu,“ vraví ďalej Gimerský. „Závet je totiž neplatný v tej časti, v ktorej nepamätá pri delení majetku na svojich potomkov, pričom maloletý potomok musí dostať celý svoj diel a plnoletý aspoň polovicu toho, čo mu patrí. Trestom za nedodržanie tejto zásady je neplatnosť celého závetu alebo jeho časti.“

Závet by bol neplatný aj v prípade, že závetca už manželku nemá, má len maloletého potomka a vyhotoví závet, v ktorom odkáže čo i len časť majetku inému."

Dátum zverejnenia analýzy: 01.02.2015
success
error