DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

...keď máte registrované partnerstva, nemôžete predsa diskriminovať tieto zoskupenia, ktoré sú v registrovaných partnerstvách a umožniť im adopcie. Toto sa stalo pred týždňom či dvomi v Rakúsku. Rakúsky ústavný súd povedal, že hold, boli by diskriminovaní, keď raz sú registrovaní partneri, musia mať aj adopcie.

Referendum o ochrane rodiny - 02.02.2015
Zavádzajúce

Je pravdou, že Rakúsky ústavný súd nedávno označil odopretie adopcie pre homosexuálne páry za protiústavné, nevychádzal však z toho, že sú povolené registrované partnerstvá. Podľa predchádzajúcich rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) nie je možné diskriminovať jednotlivcov na základe sexuálnej orientácie, nie je však precedens pre priznanie práv na adopciu registrovaným partnerstvám, ak tieto práve nemajú aj nezosobášené páry. Výrok ako celok hodnotíme ako zavádzajúci.

19. februára 2013 Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že Rakúsko diskriminovalo konkrétnu ženu tým, že jej bolo odopreté právo na adopciu biologického dieťaťa jej partnerky. Krátko na to, 1. augusta 2013, boli v Rakúsku schválené adopcie detí pre druhých partnerov v homosexuálnych zväzkoch. Je ale potrebné dodať, že v tomto konkrétnom prípade sa jednalo skôr o zrovnoprávnenie homosexuálov, lebo biologické deti svojich partnerov si toho času v Rakúsku mohli adoptovať partneri, ktorí nežijú v zväzku manželskom.

V januári 2015 Rakúsky ústavný súd zrušil zákaz, ktorý homosexuálnym párom bránil v adopcii detí. Rakúski homosexuáli si zatiaľ mohli od roku 2013 osvojiť partnerovo vlastné dieťa, spoločná adopcia však bola zakázaná. Podľa rozsudku bol zákaz adopcií "protiústavný a neexistuje žiadny dôvod obmedzovať osvojovania na základe sexuálnej orientácie." Podľa súdu musí byť právo na adopciu rovné a bez diskriminácie, pokiaľ daná krajina osvojenie umožňuje. Podľa internetovej stránky pravda.sk "verdikt odkazuje na Európsky dohovor o ľudských právach, ktorý zaručuje právo na súkromný a rodinný život. Dohovor síce podľa APA nezmieňuje nárok na adopciu, podľa súdu ale také právo musí byť rovné a bez diskriminácie, pokiaľ daná krajina osvojenie umožňuje."

Verdikt odkazuje na Európsky dohovor o ľudských právach, ktorý zaručuje právo na súkromný a rodinný život. Zákaz nie je možné odôvodniť ani ochranou manželstva alebo tradičnej rodiny, keďže podľa názoru Ústavného súdu, spoločná adopcia dieťaťa registrovanými partnermi v jednotlivých prípadoch manželstvo nijako neohrozuje. Rakúsko sa tak stalo jedinou krajinou Európy, v ktorej je homosexuálnym párom umožnená adopcia detí v plnom rozsahu, avšak súčasne nie je týmto osobám umožnené uzavrieť manželstvo.

Podľa analýzy Parlamentného inštitútu (.pdf, s. 14-15), ktorá sa venuje medzinárodným záväzkom, ktoré by mohli ovplyvňovať otázku adopcie homosexuálnymi pármi: 

"Žiadna medzinárodná dohoda o ochrane ľudských práv neukladá signatárskym štátom povinnosť priznať homosexuálnym jedincom alebo zosobášeným alebo registrovaným párom rovnakého pohlavia právo na adopciu detí. Medzinárodné zmluvy ponechávajú rozhodnutia o prijatí právnej úpravy a jej povahe na jednotlivých štátoch. V Európe sa preto možno stretnúť s úpravami, ktoré stanovujú rovnaké práva pre homosexuálne aj heterosexuálne páry vo vzťahu k adopciám detí, ako aj s právnymi úpravami ktoré, za žiadnych okolností adopciu detí homosexuálmi nepovoľujú." 

K otázke rozhodnutí Európskeho súdu práca ďalej hodnotí, že:

 "Európsky súd pre ľudské práva (...) posudzuje sťažnosti na porušenie zákazu diskriminácie v súvislosti so zamietnutím žiadosti o adopciu podanej homosexuálne orientovanou osobou podla skutkových okolností individuálnych prípadov (...). Zamietnutie žiadosti o adopciu, ktorá bola podaná slobodnou osobou s homosexuálnou orientáciou, na základe sexuálnej orientácie, bude Európsky súd pre ľudské práva považovať, v súlade so svojou judikatúrou,za diskriminačné jednanie, ak príslušný štát povoľuje adopcie detí slobodnými osobami."  


Dátum zverejnenia analýzy: 01.02.2015
success
error