DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

...ak by na Slovensku bol prijatý inštitút registrovaného partnerstva, v tom momente je možné sa obrátiť na štrasburský súd a môžu takisto si osvojiť deti.

Referendum o ochrane rodiny - 02.02.2015
Zavádzajúce

Podľa predchádzajúcich rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) nie je možné diskriminovať jednotlivcov na základe sexuálnej orientácie, nie je však precedens pre priznanie práv na adopciu registrovaným partnerstvám, ak tieto práva nemajú aj nezosobášené páry. Výrok hodnotíme ako zavádzajúci.

Podľa čl. 8 Európskeho dohovoru o ľudských právach má každý právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života a podľa čl. 13 sa zakazuje diskriminácia, čo v konečnom dôsledku pripisuje homosexuálnym párom rovnaké práva ako heterosexuálnym, čiže aj adopciu detí. Pokiaľ teda majú na Slovensko právo adoptovať si deti jednotlivci bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu, ktorí nie sú v manželskom zväzku, upieranie adopcií jednotlivcom v registrovanom partnerstve by mohlo byť Európskym súdom pre ľudské práva označené za diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie. 

Demagog.SK overoval pred týždňom podobný výrok, ktorý odznel z úst A. Chromíka, konkrétne o rakúskom prípade, kde 19. februára 2013 Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že Rakúsko diskriminovalo konkrétnu ženu tým, že jej bolo odopreté právo na adopciu biologického dieťaťa jej partnerky.  Krátko na to,  1. augusta 2013, boli v Rakúsku schválené adopcie detí pre druhých partnerov v homosexuálnych zväzkoch a Rakúsko sa stalo 13. krajinou Európy, ktorá toto povoľuje. 
Podľa analýzy Parlamentného inštitútu (.pdf, s. 14-15), ktorá sa venuje medzinárodným záväzkom, ktoré by mohli ovplyvňovať otázku adopcie homosexuálnymi pármi: 

"Žiadna medzinárodná dohoda o ochrane ľudských práv neukladá signatárskym štátom povinnosť priznať homosexuálnym jedincom alebo zosobášeným alebo registrovaným párom rovnakého pohlavia právo na adopciu detí. Medzinárodné zmluvy ponechávajú rozhodnutia o prijatí právnej úpravy a jej povahe na jednotlivých štátoch. V Európe sa preto možno stretnúť s úpravami, ktoré stanovujú rovnaké práva pre homosexuálne aj heterosexuálne páry vo vzťahu k adopciám detí, ako aj s právnymi úpravami ktoré, za žiadnych okolností adopciu detí homosexuálmi nepovoľujú." 

K otázke rozhodnutí Európskeho súdu práca ďalej hodnotí, že:

 "Európsky súd pre ľudské práva (...) posudzuje sťažnosti na porušenie zákazu diskriminácie v súvislosti so zamietnutím žiadosti o adopciu podanej homosexuálne orientovanou osobou podla skutkových okolností individuálnych prípadov (...). Zamietnutie žiadosti o adopciu, ktorá bola podaná slobodnou osobou s homosexuálnou orientáciou, na základe sexuálnej orientácie, bude Európsky súd pre ľudské práva považovať, v súlade so svojou judikatúrou,za diskriminačné jednanie, ak príslušný štát povoľuje adopcie detí slobodnými osobami."  



Dátum zverejnenia analýzy: 01.02.2015
success
error