DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kremský

Nestraníci

Pozrite si dneska médiá. Pozrite sa. To už len slepý nevidí, že všetci sú proti nám. Všade si hľadajú ľudí na interview, ktorí sú proti referendu. Nájdite mi v médiách, v mainstreamových médiách, okrem výnimiek, rozhovor s niekým, kto je za referendum. Dávajú priestor celebritám, politikom, ktorí sú proti. Z piatich je možno jeden za a štyria sú proti.

Debata o referende - 26.01.2015
Zavádzajúce

Pri pohľade na médiá je skutočne možné nájsť množstvo vyjadrení, ktoré "ide proti" organizátorom referenda. Peter Kremský však nepatrične zveličuje a obviňuje médiá keď naznačuje, že si hľadajú vyjadrenia s ľuďmi, ktorí sú proti referendu. Pohľad na niektoré projekty hlavných médií na Slovensku ukazujú, že vo vlastných redakčných formátoch dávajú prakticky rovný priestor obom stranám. Pomer, ktorý naznačuje Peter Krimský ako 4:1 v prospech odporcov referenda nie je to, čo sme našli pri našom krátkom mediálnom prehľade. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

Denník N sa každý deň pýta dvoch osobností na ich názor na referendum. Ankety ktoré sme prešli vždy prichádzajú s jedným odpovedajúcim proti a jedným za. Takto to bolo napríklad v anketách z 27.1. , 22.1. alebo 23.1

Denník SME má na svojej stránke viaceré ankety, v ktorých sa pýta rôznych osobností na ich názor na referendum. 

V ankete z 28.1. sa napríkad z 5 osôb vyjadrili 3 že na referendum pôjdu, 1 nepôjde a 1 názor nevyjadril. V ankete z 27.1. je zase pomer opačný, kedy 4 opýtaní vyjadrili že sa referenda nezúčastnia a 1 áno. V ankete z 26.1. je pomer 3:2 v prospech neúčasti. 

Názory politikov na referendum uverejnené v denníku Pravda:

Béla Bugár na referendum pôjde, ale strana Most-Híd nebude robiť žiadnu kampaň pred referendom a ani nebude vyzývať svojich voličov k tomu, aby sa zúčastnili referenda. Je to podľa predsedu strany na ich vlastnom zvážení.

Hnutie NOVA Daniela Lipšica vyzýva svojich voličov, aby sa referenda zúčastnili. Ako tvrdí, "NOVA od svojho vzniku presadzuje používanie referenda ako významného nástroja priamej demokracie, ktorým sa občania priamo podieľajú na výkone moci."

Robert Fico sa vyjadril, že sa referenda zúčastní, no nepovedal, či bude hlasovať za alebo proti, pretože ako uviedol, nechce ešte viac polarizovať spoločnosť v otázke referenda. Ešte uviedol, že "ale keby ste sa ma spýtali, ako sa postavím k týmto otázkam globálne, nie individuálne, môj postoj je vyjadrený tým, čo urobil Smer pri Ústave, keď sme povedali, že manželstvo je jedinečný zväzok muža a ženy.“

Podľa Juraja Miškova "Referendum nerešpektuje práva menšín, nerešpektuje práva istej skupiny ľudí. Preto sa my na referende nezúčastníme." Odporúča svojim sympatizantom, aby sa referenda nezúčastnili, a takisto mieni investovať do anti-kampane proti Aliancii za rodinu. 

Referenda sa tiež nezúčastnia europoslanci Richard Sulík, Monika Flašíková- Beňová i Boris Zala, považujú ho za zbytočné, a navyše polarizujúce spoločnosť. Naopak, referenda sa určite zúčastnia europoslanci Miroslav Mikolášik, Anna Záborská, József Nagy, Ivan Štefanec aj Branislav Škripek.

Hospodárske noviny taktiež ponúkajú dostatočný počet článkov, ktoré obsahujú názory pre aj proti.

Jedným z nich, ktoré sa hlásia k podpore referenda je aj vyjadrenie strany SMK, ktorá tvrdí, že "nakoľko sme konzervatívnou aj kresťanskou stranou a presadzujeme tradičný model rodiny, tak v tomto duchu vyzývame svojich priaznivcov, aby sa zúčastnili na referende 7. februára a hlasovali podľa tejto hodnoty. Čo to pre nich znamená, to už necháme na našich priaznivcov". Predseda strany József Berényi sa vyjadril, že sa referenda zúčastní a bude trikrát hlasovať áno.

Takisto aj SNS podporí toto referendum, tento kladný názor k referendu potvrdilo aj vyjadrenie predsedu strany SNS Andreja Danka, ktorý povedal, že "nepoznám nikoho v SNS, kto by vo všetkých troch otázkach neodpovedal áno".

Avšak sú tu aj zverejnené články, ktoré sú proti referendu. Napríklad aj postoj Richarda Sulíka, ktorý na video propagujúce na internete referendum na ochranu rodiny podal trestné oznámenie za podnecovanie nenávisti. Ako uvádza členka strany SaS Natália Blahová, "toto video je zamerané na podnecovanie nenávisti voči sexuálnej menšine. Útočí na emócie diváka cez sugestívne vyjadrenie dieťaťa". 

Portál Topky.sk zverejnil anketu v ktorej sa pýtal politikov na ich názor na referendum. Spomedzi vládnych činiteľov sa jediný minister zahraničných vecí vyjadril, že sa referenda nezúčastní, aj ten však citoval ako dôvod zahraničnú cestu. Ostatní ministri sa referenda buď zúčastnia, alebo svoj postoj nechceli povedať. Spomedzi ostatných politikov sa väčšina vyjadrila že sa referenda zúčastní a bude odpovedať na všetky otázky "áno".

Denník Nový čas uverejnil veľký počet článkov o referende, dokonca si zisťoval názory ľudí, ktorí vyrastali v detských domovoch. Aj tu sa objavujú rôzne názory od opýtaných. Jedným by neprekážalo vyrastať s rodičmi rovnakého pohlavia, iní zase tvrdia, že vždy je lepšie radšej ostať v detskom domove, ako byť diskriminovaný v škole a vo vzťahu s rovesníkmi práve kvôli homosexuálnym rodičom, ktorí by ich vychovávali. 

Takisto denník zverejnil aj článok dvoch proti sebe stojacich táborov - na jednej strane člen petičného výboru Aliancie, a na druhej strane aktivista a bloger za práva homosexuálov, ktorý sa so svojím partnerom zosobášil vo Veľkej Británii. 

Na základe rýchlej rešerše viacerých denníkov sme došli k záveru, že sa nedá jednoznačne povedať, či má alebo nemá jedna strana viac priestoru na vyjadrenie svojich názorov, skôr sa prikláňame k názoru, že pomer sa blíži k 1:1. 

Dátum zverejnenia analýzy: 25.01.2015
success
error