DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kremský

Nestraníci

Pritom rodina je podľa všetkých možných prieskumov najvyššou hodnotou obyvateľov Slovenska...

Debata o referende - 26.01.2015
Pravda

Výskum európskych hodnôt v rokoch 1991, 1999, 2008 skutočne poukázal na fakt, že rodina je považovaná Slovákmi za najvyššiu hodnotu. Toto tvrdenie podporuje i štúdia INFOSTAT-u z roku 2005 (.pdf, s. 5), v ktorej sa tvrdí, že "95,3 % Slovákov si myslí, že na to, aby dieťa bolo šťastné, potrebuje domov, v ktorom sú obaja rodičia (európsky priemer je 85,4 %). Rodina v slovenskej spoločnosti teda predstavuje jednu z najdôležitejších, ak nie práve najdôležitejšiu hodnotu." Demagog.SK nezistil aktuálne výskumy a prieskumy o hodnotách obyvateľov Slovenska. Dlhodobý trend relevantných prieskumov však potvrdzuje, že rodina je najvyššou hodnotu obyvateľov Slovenska. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Výskum európskych hodnôt je najstarším porovnávacím výskumom hodnotových orientácií v Európe, ktorý skúma kontinuitu či zmeny v hodnotách najdôležitejších oblastí ľudského života (práca, rodina, priatelia a známi, voľný čas, politika a náboženstvo). Prieskum sa realizuje každých deväť rokov. Garantom prieskumu je sociologický ústav SAV.

Výberová vzorka: 2700 adries, vrátených 1525 dotazníkov; platných 1509 dotazníkov, návratnosť: 56,48%

Podľa prieskumov v rokoch 1991, 1999, 2008 za veľmi dôležitú oblasť života považuje väčšina ľudí práve rodinu (Podiel tých, čo označili danú oblasť za „veľmi dôležitú“ v %)

Prieskum EUROBAROMETER sa zameriaval na otázku, čo robí Slováka v živote šťastným, pričom rodina ako hodnota sa v prieskume neobjavila.

Pre úplnosť uvádzame prieskum agentúry FOCUS (.pdf) zo septembra 2014, ktorá sa pýtala 1043 respondentov na vtedy aktuálne štyri referendové otázky. Referenda sa plánovalo zúčastniť 46 % respondentov, 29 % respondentov nad účasťou váha a približne 25 % respondentov sa referenda nechcelo zúčastniť. Respondenti, ktorí odpovedali uviedli väčšinovo podporili referendové otázky.

Výsledky výskumu agentúry FOCUS o ochrane rodiny:

Dátum zverejnenia analýzy: 25.01.2015
success
error