SMER-SD
To znamená, to je otázka koľko je nasporené prostredníctvom druhého piliera. A to je menej, ako ponúka prvý pilier. Ten druhý pilier je na tom slabšie.
Ján Richter má pravdu pri tvrdení, že momentálne je na tom druhý pilier horšie ako prvý pilier.
Od 1.1.2015 može sporiteľ požiadať o dôchodok z II. piliera najskôr 60 dní pred dovŕšením dôchodkového veku. Žiadosť môže podať v DSS alebo v Sociálnej poisťovni.
"Dôchodky budú vyplácané komerčnými subjektami na
základe ich vlastných predpokladov a výpočtov a konkurečného súperenia.
Štát nijakým spôsobom nestanovil vzorce, ktorými sa dôchodky majú
vypočítať. Berúc do úvahy tento fakt, nie je v súčasnosti možné
jednoznačne povedať presnú sumu, ktorú ten či onen dôchodca od januára
2015 dostane." (IFP)
Podľa Inšitútu finančnej politiky ministerstva financií bude priemerný dôchodok vyplácaný z II. piliera v roku 2015 približne 30 eur. Hoci sa toto číslo javí nízke, existuje viacero dôvodov, prečo je takýto vývoj prirodzený. Hlavnými sú krátka doba sporenia a dočasný nepomer odvodov medzi I. a II. pilierom. Výška dôchodkov z II. piliera bude preto postupne rásť.
Priemerný dôchodok ľudí z I. piliera dosiahne 361 eur.
V priemere budú dôchodcovia poberať z II. piliera iba 7,7% ich celkového dôchodku, pričom zvyšných 92,3% bude plynúť zo Sociálnej poisťovne. Takáto situácia je očakávaná a vzhľadom na nábehovú fázu dôchodkového systému aj prirodzená. Najvyšší podiel dôchodku z II. piliera bude u vysokopríjmových osôb, kde bude tento dôchodok tvoriť až 10% z celkového dôchodku. (IFP)