DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Richter

SMER-SD

...ale základný princíp, ktorý je a vždy bude a od ktorého nemôžeme ustúpiť, toto musí byť doživotný dôchodok. To je základný princíp. To nie je dobrovoľný pilier. Ten je tretí. Ten je tretí. Prvý a druhý pilier sa zrátava a tvorí súčasť jedného dôchodku.

19.01.2015
Pravda

Vládna strana Smer v zásade nesúhlasí s myšlienkou, na ktorej vznikol II. dôchodkový pilier, ako postupné nahradenie úlohy štátu pri správe dôchodkov, kedy bola pôvodne do druhého piliera určená až polovica odvádzaných peňazí a sporiteľ si mohol vybrať úroveň výnosnosti s prináležajúcou úrovňou rizikovosti. Túto možnosť presunula až do III. piliera, ktorý je jediný plne dobrovoľný. Preto tento výrok Jána Richtera považuje demagog.sk za pravdivý. 


Podľa Ivana Švejnu by si mali sporitelia sami zvoliť aj spôsob výberu nasporených peňazí v II. pilieri. Vládna strana takúto možnosť prisudzuje až III. pilieru, ktorý má byť jediný dobrovoľný, a tak aj jediný pod absolútnou kontrolou sporiteľa.   

Finančné zdroje v I. pilieri sú úplne pod správou štátnej Sociálnej poistovne, v II. pilieri pod správou dôchodkových správcovských spoločností, a v III. pilieri sú peniaze spravované doplnkovými správcovskými spoločnosťami.   

Dátum zverejnenia analýzy: 18.01.2015
success
error