DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Smer-Sociálna demokracia nikdy neorganizovala žiadnu privatizáciu a vždy sme ju odmietali.

Politika v roku 2015 - 12.01.2015
Nepravda

Podobný výrok sme overovali už v minulosti (V politike, 15. septembra 2013; O 5 minút 12, 16. septembra 2014). Keďže počas Ficovej vlády v rokoch 2006-2010 bol predaj prešovskej teplárne, ktorá bola majetkom košickej teplárne a na čele ktorej sedel nominant SMER-SD. V roku 2014 bolo podpísané memorandum o predaji 49 % akcií Slovak Telecomu a strana SaS hovorí o prípravách na privatizáciu Carga, výrok hodnotíme ako nepravdivý.

V roku 2010 odobril Robert Fico privatizáciu Teplárne Košice, pričom ešte nedávno predtým označil tento podnik za strategický a jeho predaj odmietal:
„V predaji daného majetku teplárne nevidím problém,“ uviedol včera Fico. Premiér tvrdí, že tento majetok nebol pre košickú tepláreň, v ktorej sedia výlučne nominanti strany Smer, podstatný. Na čele teplárne je Ladislav Lazár, ktorý má v Košiciach ambície presadiť sa v komunálnej politike.

Po prevalení privatizácie včera vedenie teplárne v Košiciach nasadlo do firemných limuzín a presunulo sa do Bratislavy, kde sa snažilo presviedčať o výhodnosti obchodu. Košická tepláreň tvrdí, že prevádzka v Prešove bola pre spoločnosť stratová a zaťažovala ceny tepla pre Košičanov.

Rakúsky Spravbytkomfort však za tento majetok teplárne na prešovskom sídlisku Sekčov neváhal zaplatiť 980-tisíc eur. Väčšinovým vlastníkom Spravbytkomfortu je rakúska energetická spoločnosť Energiecomfort Wien."


V roku 2014 prišlo k podpisu memoranda o porozumení s ne­mec­kou spo­loč­nos­ťou Deutsche Te­le­kom, ktoré pod­pí­sal mi­nis­ter hos­po­dár­stva To­máš Ma­la­tin­ský (no­mi­nant Sme­ru-SD). Me­mo­ran­dum zve­rej­nil Fond ná­rod­né­ho ma­jet­ku S a jedná sa v ňom o predaj 49 % akcií Slvak Telecomu. Tento predaj však zatiaľ nebol realizovaný.

Aktuality.sk 1. augusta 2014:
"Dnes nadobudla platnosť novela zákona o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby, ktorá vytvára zákonné predpoklady pre možnosť predaja akcií Slovak Telekomu formou verejnej ponuky na kapitálovom trhu. "Najpreferovanejšou alternatívou predaja majetkových účastí štátu a Fondu národného majetku SR v spoločnosti Slovak Telekom je predaj prostredníctvom kapitálových trhov (IPO) a subsidiárne v závislosti od viacerých faktorov ovplyvňujúcich vyhliadky na úspech IPO, priamy predaj, prípadne ich kombinácia," uviedol rezort hospodárstva.

Ministri minulý rok 13. marca prijali uznesenie, ktorým vzali na vedomie informáciu o možnostiach a podmienkach naloženia s majetkovými účasťami SR zastúpenej rezortom hospodárstva a Fondom národného majetku SR (FNM) na podnikaní spoločnosti Slovak Telekom.

Taktiež splnomocnili ministra hospodárstva v spolupráci s predsedom výkonného výboru FNM, aby za účasti odborných poradcov viedli rokovania s majoritným akcionárom spoločnosti Slovak Telekom, firmou Deutsche Telekom AG a manažmentom ST o možnostiach a podmienkach naloženia s majetkovou účasťou SR v Slovak Telekome."

Dátum zverejnenia analýzy: 11.01.2015
success
error