DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Zákony, ktoré dáva povedzme opozícia do parlamentu, vy šmahom ruky vyhodíte von, o pol roka prídete s tým istým, možno že trošku zmeneným...

Povolebný vývoj na Slovensku - 24.11.2014
Pravda

Podobný výrok o sme overovali už 13. októbra 2014 v relácii V politike. Tím Demagog.SK našiel až viaceré príklady zákonov súčasnej koalície, ktoré boli predtým neschválené počas predkladania opozičnými poslancami. 

Jedným z príkladov "kopírovania" zákona bol prípad novely geologického zákona. Ako informoval 28. mája 2014 portál Webnoviny, SDKÚ-DS opozičnou prácou podľa podpredsedu strany Ivana Štefanca prinútila Smer-SD, aby konal vo veci zákazu ťažby uránu. "Ako povedal Štefanec, sme svedkami, že vláda predkladá návrh zákona v skrátenom legislatívnom konaní práve preto, že s ním prišla opozícia. "Vláda je dotlačená k skrátenému legislatívnemu konaniu. Pracovať sa oplatí. Smer nie prvýkrát kopíruje naše návrhy zákonov. Chceme len poukázať, že SDKÚ predkladala návrh v roku 2009, poslanci za Smer hlasovali proti. V súčasnosti vznikla zrazu situácia, že Smer-SD to musí riešiť, a to v skrátenom legislatívnom konaní. "Zrazu sú ohrozené zdravie a životy ľudí (dôvod na skrátené legislatívne konanie – pozn.), Novotný (poslanec za SDKÚ-DS) upozornil, že minister životného prostredia v januári 2014 napriek protestom prokuratúry vydal povolenie na pokračovanie prieskumu do roku 2015 v lokalite Jahodná. "Vtedy zdravie a životy ľudí ohrozené neboli? Až teraz, lebo sa blížia komunálne voľby v Košiciach a Košičania nechcú, aby sa v lokalite Jahodná ťažil urán," uviedol Novotný s tým, že Richard Raši sa opätovne uchádza o primátorskú stoličku."

Ďalším príkladom bolo schválenie Mihálovej reformy penzii v auguste 2012, ako informovali HN. "Dôchodcovia budú od januára dostávať penzie od štátu po novom. Zmenu valorizácie dôchodkov, postupné zvyšovanie veku odchodu do dôchodku, ale aj vyššiu solidaritu v systéme v piatok odklepla parlamentná väčšina Smeru-SD. Úpravy pritom takmer kopírujú reformu, ktorú pred rokom navrhoval exminister práce Jozef Mihál (SaS) a Smer ju kritizoval. Dnes hovorí šéf strany a premiér Robert Fico, že je v poriadku. „Je to dobrý zákon, je pre ľudí.

Ďalším príkladom bola novela zákona o elektronických komunikáciách. Strana OĽaNO v roku 2012 pripravovala vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 351/2011 Z. z. o elektronických komunikáciách v znení neskorších predpisov. Novela zákona o elektronických komunikáciách navrhovala, aby pri každom telefonáte na audiotextové číslo dostal volajúci vopred informáciu o cene hovoru. Návrh zákona vyšiel z pera M. Fecka, E. Jurinovej, I. Matoviča a J. Viskupiča, ktorý bol doručený do parlamentu 24. augusta 2012. Vládny Smer vtedy najprv novelu v prvom a druhom čítaní podporil, definitívne však za ňu v treťom čítaní nehlasoval (počas hlasovania bolo prítomných 140 poslancov, z ktorých len 5 hlasovali proti, 21 hlasovala za schválenie zákona a 114 poslancov sa zdržalo hlasovania). 

Pri druhom čítaní bol daný návrh pozmenený a doplnený Erikou Jurinovou na konečné znenie:
„informácie o platných cenách vo vzťahu k všetkým číslám alebo službám s osobitnými cenovými podmienkami, pri osobitných kategóriach služieb vrátane služieb so zvýšenou tarifou poskytnúť takúto informáciu okamžite pred zostavením volania."

SITA, 28. júla 2014:
"Beblavý rovnako ešte na jar v balíčku zákonov na podporu zamestnanosti mladých navrhoval, aby stredné školy zverejňovali, koľko zarábajú ich absolventi. Hoci Smer návrh v parlamente nepodporil, prednedávnom s ním prišiel nový minister školstva Peter Pellegrini."

Do tankoch.sk, 5. júna 2014, Beblavý:
"Takže dovoľte mi predstaviť tretí návrh z balíka deviatich zákonov, ktoré predkladáme na lepšie uplatnenie mladých ľudí. Tento zákon sa týka poskytovania informácií mladým ľuďom a ich rodičom o, by som povedal, o tom, ktoré vzdelanie a kde sa vyplatí. ...A keď už teda tento zákon predkladáme, tak sme navrhli, aby sa táto povinnosť rozšírila aj na absolventov stredných škôl, najmä stredných odborných škôl, a aby teda rodičia, nielen žiaci, nielen pri uvažovaní o vysokej škole, ale aj pri uvažovaní o strednej škole, mali informácie o tom, aké sú reálne platy absolventov toho-ktorého odboru a školy."

Tento návrh neschválili a Pellegriny prišiel v zápätí s veľmi podobných nnávrhom.

Dátum zverejnenia analýzy: 23.11.2014
success
error