DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Všetky doterajšie konania, ktoré sa týkajú akýchkoľvek žalôb voči štátu (vo veci zákona o zákaze zisku zdravotných poisťovní, pozn.), dopadli pre štát dobre.

Povolebný vývoj na Slovensku - 24.11.2014
Nepravda

Fico hovorí o súdnych konaniach týkajúce sa sporného zákona o zákaze ziskov zdravotných poisťovní ako príkladu možnosti vyvlastniť súkromné poisťovne. Kým štát vyhral spor, kde súd priznal štátu právo zakázať súkromné poisťovne, v konaniach ohľadom zákazu zisku Slovensko nebolo úspešné. Výrok tak hodnotíme ako nepravdivý.

Medzinárodný arbitrážny súd v máji tohto roka rozhodol spor medzi štátom a holandskou poisťovňou Achmea, akcionárom Union zdravotnej poisťovne. Slovensko túto arbitráž vyhralo keď arbitráž potvrdil právo štát rozhodnúť sa koľko zdravotných poisťovní bude fungovať na trhu. Na základe toho nám Achmea bola povinná vyplatiť právne náklady v celkovej výške 1,01 milióna eur a náklady tribunálu v sume viac ako 340 tisíc eur.

V spore ohľadom zákazu zisku však v decembri 2012 Medzinárodný arbitrážny tribunál rozhodol v prospech Achmea ohľadne zákona o zákazu zisku. Achmea žalovala Slovensko za to, že prvá Ficova vláda zakázala majiteľom zdravotných poisťovní, aby si vyplatili zisk. V tejto arbitráži už dal tribunál Achmei za pravdu a Slovensko malo zaplatiť 25 miliónov eur. Štát sa neúspešne obrátil na Najvyšší spolkový súd Nemecka s tým, že rozhodnutie podľa neho nie je platné, pretože arbitrážny súd o tejto veci nemá rozhodovať. O tejto veci má ešte rozhodovať Vyšší krajinský súd vo Frankfurte. Slovensko zatiaľ holandskej spoločnosti odmietlo vyplatiť odškodné, Achmea tak zablokovala takmer 30 miliónov eur, ktoré mal štát na zahraničných účtoch.

Dátum zverejnenia analýzy: 23.11.2014
success
error