DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Počas prvej vlády 2006-2010 poslal preč, ak som dobre rátal, 11 ministrov.

Povolebný vývoj na Slovensku - 24.11.2014
Pravda

Podobný výrok sme overovali napríklad 22. januára 2012 v O5M12. Počas Ficovej vlády bolo skutočne odvolaných 11 ministrov. Najväčšie zmeny nastali u koaličného partnera SNS, ktorý musel vymeniť až 5 ministrov, a napokon SNS prišla o celý rezort Ministerstva životného prostredia. Rezorty HZDS museli opustiť 3 ministri a 3 nominanti SMER-SD

 
27. novembra 2007
Prezident Ivan Gašparovič akceptoval návrh premiéra Roberta Fica a odvolal z funkcie ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu (HZDS). Podľa premiéra Fica minister pôdohospodárstva niesol politickú zodpovednosť v kauze okolo podozrivých prevodov na Slovenskom pozemkovom fonde (SPF). 

30. januára 2008
Prezident Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra obrany Františka Kašického, ktorý ho o to požiadal listom 29. januára. Minister sa rozhodol abdikovať po tom, ako rezort obrany čelil viacerým podozreniam v súvislosti so spornými verejnými obstarávaniami. 

3. júna 2008
Minister zdravotníctva Ivan Valentovič odovzdal abdikačné listiny prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi. Ako uviedol v Prezidentskom paláci, odchádza z osobných dôvodov. Premiér Robert Fico zopakoval, že voči Valentovičovej práci nemá žiadne výhrady. 

18. augusta 2008
Prezident Ivan Gašparovič odvolal ministrov životného prostredia a pôdohospodárstva Jaroslava Izáka a Zdenku Kramplovú. 
Premiér Robert Fico požiadal 22. júla svojho koaličného partnera Jána Slotu, aby ministra životného prostredia Izáka, nominanta Slovenskej národnej strany (SNS), stiahol z funkcie. Dôvodom sú podľa premiéra dotácie z Environmentálneho fondu pridelené súkromným osobám v súlade so zákonom, ale v rozpore s etickým princípom. SNS návrh premiéra Roberta Fica a jeho dôvody na výmenu Jaroslava Izáka akceptovala. 
Návrh predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara odvolať ministerku pôdohospodárstva Zdenku Kramplovú prijal premiér Robert Fico 14. augusta. Podľa medializovaných informácií mali byť dôvodom Kramplovej odvolania kontroverzné dary pre jej ĽS-HZDS, ako aj údajné chyby pri verejnom obstarávaní na ministerstve. Ona sama túto zodpovednosť odmietla. 

26. januára 2009
Prezident Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra zahraničných vecí Jána Kubiša, ktorý odišiel do Ženevy za výkonného tajomníka Európskej hospodárskej komisie OSN. Kubiš mal z vlády odísť o niekoľko dní skôr, vo funkcii zostal dlhšie na žiadosť premiéra Roberta Fica, aby pomohol pri rokovaniach o plynovej kríze. 

15. apríla 2009
Prezident Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra výstavby a regionálneho rozvojaMariana Januška. Janušek odstúpil z funkcie po tom, ako ho k tomu vyzval premiér Robert Fico po zverejnení výsledkov kontroly sporného nástenkového tendra. 

6. mája 2009
Prezident Ivan Gašparovič na návrh premiéra Roberta Fica odvolal ministra životného prostredia Jána Chrbeta v súvislosti s predajom emisných kvót. Dôvodom bolo podľa predsedu vlády politické zlyhanie ministra. Dočasne Chrbetov rezort viedol minister školstva Ján Mikolaj. 
Premiér Fico sa rozhodol, že Chrbeta nechá odvolať, keď od vlády požadoval, aby rozhodla, či zruší spornú zmluvu s americkou firmou Interblue Group o predaji emisných kvót.. 

23. júna 2009
Prezident Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra spravodlivosti Štefana Harabina

19. augusta 2009
Predseda vlády Robert Fico avizoval, že vo štvrtok 20. augusta dá prezidentovi návrh na odvolanie ministra životného prostredia Viliama Turského. Zároveňavizoval, že napriek Koaličnej zmluve sa nebude riadiť tým, že post ministra životného prostredia patrí SNS, a to aj v prípade možnosti vystúpenia SNS z vládnej koalície. Turského vymenoval prezident za šéfa rezortu životného prostredia 20. mája 2009. Navrhla ho SNS a akceptoval premiér Robert Fico. Turský bol predtým štátnym tajomníkom Ministerstva pôdohospodárstva SR. Dôvodom pre odvolanie sú kontroverzné obchody a tendre, ktoré sprevádzajú rezort životného prostredia už z čias Turského predchodcu Jána Chrbeta.

9.september 2009:
Demisiu podal minister pôdohospodárstva Stanislav Becík (HZDS). Mečiar jeho odchod odôvodnil slovami:  „problémy v štátnych lesoch, problémy dodávateľsko-spotrebiteľské, problémy potravinárov“.

Dátum zverejnenia analýzy: 23.11.2014
success
error