DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Napriek tomu môžem povedať, že na jednej strane vidím, že sme teda stabilní na južnom Slovensku, tam sme získali viac, ako sme mali. A nehovoriac o koalíciách, tam sme predbehli potom aj s koaličnými partnermi SMK. Na severe sme stratili...

Povolebný vývoj na Slovensku - 24.11.2014
Nepravda

Strana Most-Híd v roku 2014 v komunálnych voľbách na území južnom Slovensku skutočne získala viac mandátov ako v roku 2010, taktiež získala väčší počet mandátov v rámci koalícií než strana SMK. Čo sa však týka ziskov na severe Slovenka, strana Most-Híd získala rovnaký počet mandátov ako v roku 2010 a teda nie je možné povedať, že by tam stratila. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.

Je však nutné poznamenať, že nie je jasné, ktoré okresy, respektíve volebné obvody zaraďuje Bugár do oblasti južného a severného Slovenska, keďže žiadna jasná definícia, či vymedzenie oboch oblastí neexistuje. Mládežnícka organizácia strany Most-Híd - Iuven však na svojej internetovej stránke zaraďuje do regiónu južného Slovenska okresy Bratislava, Senec, Galanta, Dunajská Streda, Šaľa, Nové Zámky, Komárno, Levice, Veľký Krtíš, Lučenec, Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava a do regiónu severného Slovenska okresy Čadca, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Turčianske Teplice, Banská Bystrica, Brezno, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica, Krupina, Zvolen, Detva a Poltár, čo je rozdelenie, s ktorým budeme ďalej pracovať.

Na južnom Slovensku strana Most-Híd skutočne získala viac mandátov ako v komunálnych voľbách v roku 2010. Kým v roku 2010 získala v tejto oblasti dokopy 949 mandátov (započítané sú mandáty získané samostatne a z koalícií a to v prípade poslancov i primátorov/starostov), v roku 2014 to bolo 954. Čo sa týka porovnania ziskov Most-Híd a SMK, tak Most-Híd (268 mandátov) skutočne v rámci koalícií získala viac mandátov ako SMK (88). V porovnaní ziskov mandátov (či už v rámci koalícií, alebo samostatných) si však oproti komunálnym voľbám z roku 2010 viac polepšila SMK.
V prípade severu Slovenska získala strana Most-Híd rovnaký počet mandátov ako v roku 2010 - 22 a teda nie je pravdou, že by v tejto oblasti stratili.


Dátum zverejnenia analýzy: 23.11.2014
success
error