DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Ja viem, že dnes Rusko podpísalo gigantické zmluvy s Čínou...

Predseda vlády o ekonomike, plyne a vode - 20.10.2014
Pravda

Je pravdou, že Rusko podpísalo s Čínou niekoľko zmlúv aj že dané zmluvy mali "gigantickú" hodnotu, v desiatkách až stovkách miliárd USD. Ide o zmluvu o dodávkach plynu, dopravnú infraštruktúru a výrobu energie.

Okrem iného krajiny uzavreli, podľa slov Putina, ,,najväčšiu zmluvu v histórii plynového sektoru v bývalom Sovietskom zväze".
Zmluva medzi ruským Gazpromom a čínskym CNPC, uzavretá 21. mája, má odhadovanú hodnotu 400 miliárd dolárov. Očakáva sa, že ročne by Rusko malo na čínske územie prepraviť až 38 miliárd kubíkov plynu so začiatkom v roku 2018. Britská BBC informovala, že zmluva zahŕňa aj iné sektory, napríklad dopravnú infraštruktúru alebo výrobu energie.

Začiatkom mesiaca október Rusko a Čína navýšili svoju spoluprácu o 38 dohôd v oblasti energetiky, technológie a financií. Podľa Wall Street Journal je medzi nimi dohoda o poskytnutí 4,5 miliardy dolárov v úveroch ruským bankám, izolovaným od západných trhov v dôsledku sankcií. Agentúra Reuters uviedla, že dôležitou dohodou pre Rusko a Čínu sú aj plány na oslabenie významu dolára v medzinárodnom obchode. Krajiny sa dohodli na zmenšení objemu obchodov v dolároch a posilnení bilaterálnych obchodov v rubľoch a yuanoch, čo bolo dlhodobým cieľom Čínskej zahraničnej politiky.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.10.2014
success
error