DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

...dohodli sme, že budeme na Slovensko tlačiť plyn (počas plynovej krízy, pozn.) nie z východu, ale zo západu cez reverzný tok, ktorý sme vybudovali. Ale to bol ruský plyn. Ten istý, ktorý došiel oblúkom cez sever naspäť do Európy.

Predseda vlády o ekonomike, plyne a vode - 20.10.2014
Neoveriteľné

Počas plynovej krízy v januári 2009 Slovensko spustilo reverzný tok zemného plynu z Českej republiky. Výpomocné dodávky poskytli francúzska spoločnosť GDF Suez a nemecká E.ON Ruhrgas. Demagog.SK nezistil či plyn, ktorý bol dopravený na územie SR reverzom bol výhradne ruský plyn. Je možnosť, že plyn mohol byť aj nórsky, keďže približne tretina plynu do Českej republiky je dovážaná z Nórska. Výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný.

Plynová kríza začala 6. januára 2009, keď boli zastavené dodávky zemného plynu z Ukrajiny na Slovensko. Prvýkrát dostalo Slovensko výpomocné dodávky plynu reverzným tokom z Česka až v sobotu 17. januára. 

Slovensku boli vtedy poskytnuté výpomocné dodávky plynu v objeme 9,2 mil. metrov kubických denne zo zdrojov francúzskej spoločnosti GDF Suez a nemeckej firmy E.ON Ruhrgas, ktoré v tom čase držali v SPP spoločne 49-percentný podiel. 

Pretože plynovod Nord Stream, vedúci plyn dnom Baltického mora z Ruska do Nemecka bol otvorený až v novembri 2011 ruský zemný plyn vtedy do Európy prúdil iba plynovodom Jamal cez Bielorusko a Poľsko.  

Dátum zverejnenia analýzy: 19.10.2014
success
error