DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

(Fico odpovedá na otázku o nahradení ruského plynu reverzom, pozn.)...uvedomme si, že máme tri vetvy dodávok plynu do Európy. Máme tzv. Nord Stream, potom je Jamal a potom je plynovod, ktorý ide cez Slovensko, ktorý sa nazýva Družba. Pokiaľ by Nord Stream zostal zapnutý a išiel by ďalej plyn do Európy, my vtedy si vieme cez reverzný tok ten plyn natlačiť na Slovensko zo západu na východ. Ale stále to ten istý ruský plyn."

Predseda vlády o ekonomike, plyne a vode - 20.10.2014
Zavádzajúce

Z Ruskej federácie vedú do Európy tri plynovody - Nord Stream Baltickým morom do Nemecka, Jamal cez Bielorusko a Poľsko, a Družba cez Ukrajinu a Slovensko. Celkovo do Európy okrem ruského plynu prúdi nórsky alebo alžírsky plyn. V prípade výpadku Družby vieme cez reverzy dostať opäť ruský plyn z Nord Stream na Slovensko okľukou. Tento plyn z českého alebo rakúskeho reverzu nemusí byť len ruský, ale napríklad aj nórsky či alžírsky. Časť plynu z reverzu by v prípade výpadku reálne mohla z iného zdroja ako ruského. Výrok hodnotíme ako zavádzajúci.

V prípade výpadku dodávok zemného plynu cez Ukrajinu je možné dodávky nahradiť reverzným tokom z Česka na základe diverzifikačných zmlúv SPP s nemeckou spoločnosťou E.ON Rutrgas. Česká republika odoberá plyn z Nord Streamu a teda pokiaľ by plyn z českého reverzu bol z Nord Streamu, bol by ruský. Len dodávame, že časť plynu (asi tretinu) odoberá Česká republika z Nórska. 

Okrem českého reverzu je tu aj rakúsky reverz. Ten vie tiež dopraviť plyn z Nordstreamu, ale napríklad aj z Alžírska cez Taliansko.


"Thanks to various measures taken since the last Ukrainian gas supply crisis in 2009 – in particular increased possibilities of “reverse flow” transit (i.e. from West to East) – Europe is in a much better position to diversify supplies than it was a few years ago. If Ukrainian transit is blocked, supplies through Nord Stream can be increased and shipped via the Czech Republic and Slovakia to the Baumgarten Hub in Austria, serving the South European market."

Mapa dovozu plynu do Európy (CIEP)

Dátum zverejnenia analýzy: 19.10.2014
success
error