DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Ruský plyn predstavuje asi tretinu všetkého plynu, ktorý sa spotrebuváva v priestore európskeho.

Predseda vlády o ekonomike, plyne a vode - 20.10.2014
Pravda

Je pravdou, že dovoz ruského plynu do Európy skutočne predstavuje približne tretinu celkového množstva plynu, ktorý sa v Európe spotrebuváva, preto tento výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Podľa oficiálneho dokumentu CIEP (.pdf, Clingendael International Energy Programme) spotreba plynu v Európe v roku 2013 dosiahla 541 miliárd metrov kubických (Bcm), z ktorých 161,5 miliárd metrov kubických, teda približne 30 % pochádzalo práve z Ruska (Gasprom) 

Nasledujúca mapa nám ukazuje dovoz plynu do Európy v roku 2012.


To, že Rusko je už dlhé roky kľúčovým dodávateľom zemného plynu do Európy potvrdzuje taktiež oficiálny dokument Európskej komisie z roku 2014 s názvom European energy strategy (.pdf, 44), podľa ktorého dovoz plynu z Ruska predstavuje 32 % z celkového dovozu plynu do EÚ, za ním nasleduje druhý najväčší dodávateľ Nórsko (31 %) a Alžírsko so 14 percentami.

V súvislosti s rastúcim dopytom a klesajúcou ponukou význam Ruska ako významného partnera na európskom trhu s plynom sa stáva úplne zrejmým. Počas posledného pol storočia je Ruská federácia zásadným dodávateľom energií do EÚ. Zemný plyn má nesmierny význam v energetických vzťahoch medzi EÚ a Ruskou federáciou, keďže hlavným dôvodom je vysoká miera závislosti členských štátov EÚ na dodávkach ruského plynu. 
Dátum zverejnenia analýzy: 19.10.2014
success
error