DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Vieme, že na Ukrajinu dnes neprichádza žiadny plyn z Ruskej federácie. Ukrajina len je používaná ako tranzitné územie a potom cez Slovensko ide plyn ďalej na západ alebo do západných krajín Európskej únie.

Predseda vlády o ekonomike, plyne a vode - 20.10.2014
Pravda


Je pravdou, že od polovice júna 2014 nie je na Ukrajinu z Ruska dodávaný plyn pre spotrebu Ukrajiny. Plyn však nadalej prúdi cez Ukrajinu na Slovensko, aj ked s výpadkami spôsobenými na ruskej strane. Dôvodom, je dlh Ukrajiny voci Gaspromu a nedohoda na cenách plynu. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

V pondelok 20. októbra sa ministri zahranicných vecí krajín EÚ venovali aj tejto otázke na stretnutí v Luxemburgu. Wall Street Journal uvádza, že hoci Ukrajina požiadala EÚ o pomoc vo výške 2 miliárd eur, ministri sa tejto konkrétnej požiadavke nevenovali. Stále tak nie je isté, kde by Ukrajina našla peniaze na ciastocné splatenie dlhu, ak by Rusko ku kompromisu pristúpilo. 

New York Times, 16. júna 2014:
"Further aggravating already tense relations between Russia and Ukraine, the Russian energy giant Gazprom cut off natural gas supplies to its neighbor on Monday (15. júna, pozn.), warning that the reduction could diminish the amount of gas flowing to Europe. The cutoff came after Ukraine missed a Russian-imposed deadline Monday to pay a nearly $2 billion installment for past gas deliveries, with senior officials on both sides exchanging heated remarks blaming the other."

SME, 2. septembra 2014:
"Dnes totiž plyn z Ruska pre spotrebu Ukrajiny neprúdi. Moskva a Kyjev sa nevedia dohodnút na cenách plynu. Po zmene vládnej garnitúry na Ukrajine totiž Rusi zdraželi plyn Ukrajincom takmer o sto percent. K našim susedom Gazprom posiela len plyn na tranzit do západnej Európy. Ak Ukrajinci nebudú mat dostatocné zásoby v zásobníkoch ešte pred zimou, nebudú tranzitný plyn vediet pocas zimy dotlacit západným klientom Ruska."

Podla aktuálnych informácii agentúry Reuters však uplynulý víkend Rusko, Ukrajina a Európska komisia pokrocili v rokovaniach o aspon ciastocnej dodávke zemného plynu na Ukrajinu pre potreby vykurovania. V prípade uzavretia dohody na najbližšom stretnutí v Bruseli by sa Ukrajina zaviazala k ciastocnému splateniu dlhu ruskému Gazpromu, výmenou za dodávku 5 miliárd kubických metrov plynu do konca marca 2015.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.10.2014
success
error