DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Maďarsko z technických dôvodov zastavilo reverzný tok. Poľsko posiela, ale podstatne menej, lebo nemá také kapacity technické, ako je plynovod Vojany - Užhorod.

Predseda vlády o ekonomike, plyne a vode - 20.10.2014
Pravda

Je pravdou, že Maďarsko zastavilo reverzný tok plynu na Ukrajinu. Poľsko, posiela menej plynu na Ukrajinu ako Slovensko. Dôvodom je fakt, že poľská kapacita je menej ako jedna pätina kapacity slovenského reverzu, ktorá by mala byť podľa verejných informácii vyťažená naplno. 

Poľsko v septembri zastavilo na pár dní dodávky plynu na Ukrajinu pre zníženie dodávok plynu z Ruska skoro o 45%. Následne však reverz opätovne spustilo. Kapacita reverzu Poľska je 2,3 mld. m3

Maďarský prevádzkovateľ plynovodov FGSZ informoval, že 25. septembra o 18:00 Maďarsko zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu, kvôli zabezpečeniu technickej rovnováhy dodávok plynu. Podľa najnovších informácii, reverzný tok Maďarsko obnoví až v januári 2015.

Spoločnosť Eustream spustila 2. septembra do prevádzky plynovod Vojany - Užhorod, ktorého kapacita je 10 mld. m3, 27 mil. m3 denne. V tomto objeme má dopravovať plyn na Ukrajinu. Demagog.SK nezistil žiadne informácie o tom, že by Eustream prepravoval nižšiu ako 2. septembra stanovenú dennú normu.


 

Dátum zverejnenia analýzy: 19.10.2014
success
error