DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Starostovia, primátori hovoria, že majú s tým (aplikáciou novely zákona o hmotnej núdzi zavádzajúce odpracovanie dávky v hmotnej núdzi, pozn.) celkom dobré skúsenosti.

Predseda vlády o ekonomike, plyne a vode - 20.10.2014
Nepravda

Aj keď je nemožné zistiť názory všetkých starostov a primátorov na aplikáciu novely zákona o hmotnej núdzi, z tých čo sa vyjadrili však má väčšina skôr negatívne skúsenosti. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý. 

Podľa novely zákona o dávkach v hmotnej núdzi dostanú občania základnú dávku 61,60 eur až po odpracovaní 32 hodín vrámci menších obecných služieb alebo dobrovoľníckej práce. Zákon je účinný od 1.januára 2014, ma však prechodné obdobie pol roka, takže obce sú povinné ho aplikovať až od júla.  
Starostovia prijali spočiatku novelu zákonu rôzne. Podľa starostky obce Brusno sú napríklad s novelou spojené len ďalšie povinnosti a zvýšené náklady pre obec. Ďalší starostovia sa ešte v januára sťažovali na nedostatok informácií. Niektorí starostovia síce zákon vítali, sťažovali na však nedostatočnú pripravenosť úradov. Podľa starostky Karlovej Vsi napríklad dostali od Úradu práce len jedného pracovníka, čo je málo. 
Zákon kritizovala aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubcová, podľa nej je totiž v rozpore s ústavou.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.10.2014
success
error