DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Podiel mzdových nákladov je v Európskej únii mimoriadne nízky na celkových nákladoch, ktoré má zamestnávateľ pri vlastnej produkcii, pri vlastnej výrobe.

Predseda vlády o ekonomike, plyne a vode - 20.10.2014
Nepravda

Náklady na hodinu práce zamestnanca s súkromnom sektore je takmer 9 eur. Slovensko je v rámci EÚ na 21. pozícii. Avšak k hrubej mzde musí zamestnávateľ platiť 38 eur takýchto dodatočných nákladov, či je výrazne nad priemerom EÚ (31 eur). Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.

Celkové náklady na prácu sú na Slovensku jedny z najnižších v EÚ, hoci stúpajú rýchlejšie ako v EÚ 15. Slovensko je na 21. mieste v EÚ. Na Slovensku stála v roku 2013 súkromných zamestnávateľov hodina práce ich zamestnanca v priemere 8,8 eura, čo je približne o tri percentá viac ako rok predtým. V priemysle to bolo podľa údajov Eurostatu deväť eur.

Podľa SME (19. mája 2014), K hrubej mzde 100 eur je potrebné prirátať až 38 eur dodatočných nákladov. Ide o viac ako je priemer EÚ (31. eur).
"K sto eurám hrubej mzdy platí zamestnávateľ na Slovensku ďalších 38 eur takýchto dodatočných nákladov navyše, čo je výrazne nad priemerom EÚ, ktorý je 31 eur."

Uvádzame celkové náklady zamestnávateľa na zamestnanca v priemysle a súkromnom sektore celkovo (Eurostat):


Dátum zverejnenia analýzy: 19.10.2014
success
error