DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

...veľakrát bola na stole (počas pravicových vlád, pozn.) otázka zrušenia minimálnej mzdy, ako inštitútu.

Predseda vlády o ekonomike, plyne a vode - 20.10.2014
Pravda

O možnosti zrušenia minimálnej mzdy sa uvažovalo v roku 2005 (Kaník) a 2010 (SaS). V roku 2005-2006 zrušenie minimálnej mzdy sa nedostalo do legislatívneho návrhu a v roku 2010 sa nedostalo ani do Programového vyhlásenia vlády I. Radičovej. SaS chcela zrušiť minimálnu mzdu len ak bude platiť odvodový bonus. Mikloš v roku 2006 a 2010 navrhoval len čiastočné zrušenie pre - zrušenie minimálnej mzdy pre dlhodobo nezamestnaných. Viackrát o návrhu na zrušenie minimálnej mzdy uvažovalo. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

V roku 2004 požadovali zrušenie minimálnej mzdy zamestnávatelia (RÚZ). Vtedy ministerstvo reagovalo, že o zrušení minimálnej mzdy neuvažuje. Jedným z dôvodov bol, že je na neho naviazaných viacero zákonov.

V roku 2005 bola skutočne na stole otázka zrušenia minimálnej mzdy. Kaník nebol proti zrušeniu minimálnej mzdy, ktorý navrhovali zamestnávatelia a takýto návrh považoval Kaník za legitímny a správny. K návrhu sa Ministerstvo práce stavalo zdržanlivo, no principiálne ho neodmietalo. Vláda čakala ako dopadne dohoda medzi zamestnávateľmi a odborármi a nenavrhovala vlastné riešenie. Nakoniec došlo v septembri 2005 k dohode zvýšiť minimálnu mzdu. Pavol Rusko ako minister hospodárstva odmietol myšlienku zrušenia minimálnej mzdy

V roku 2006, pred parlamentnými voľbami, SDKÚ nenavrhovalo zrušenie minimálnej mzdy. Navrhovalo doplácať podnikateľom tak, aby nemuseli dávať túto mzdu.Prišli teda s návrhom znížiť náklady zamestnávateľom pri tejto skupine zamestnancov. Ministerka práce zdôraznila, že inštitút minimálnej mzdy bol podľa jej názoru a podľa názoru SDKÚ veľmi potrebný.

Ani jedna z vtedy koaličných strán nemala v programe zrušenie inštitútu minimálnej mzdy ako takého. SDKÚ navrhovala zrušenie minimálnej mzdy len pre dlhodobo nezamestnaných.

Po voľbách v roku 2006, vláda R. Fica rezolútne odmietla akékoľvek úvahy o zrušení minimálnej mzdy.

SaS v roku 2010 pred voľbami avizovala, že je za zrušenie minimálnej mzdy. Po voľbách v roku 2010 sa zrušenie minimálnej mzdy nenachádzalo ani v Programovom vyhlásení vlády. Mihál 9. augusta 2010 pre rádio Slovensko povedal (prepis Newton Media): 

"To neznamená, že by sme navrhovali, hovorím teraz za vládu, zrušenie minimálnej mzdy. Inštitút minimálnej mzdy uznávajú aj sociálni partneri, ale treba jednoznačne definovať tie mantinely možnosti zvyšovania minimálnej mzdy."

Minister Mihál presadzoval myšlienky zrušenia minimálnej mzdy z dlhodobého hľadiska. Ivan Mikloš bol naďalej len za čiastočné zrušenie minimálnej mzdy - zrušenie minimálnej mzdy pre dlhodobo nezamestnaných.

Pre SME (15. júla 2011) Mihál ohľadom minimálnej mzdy odpovedal nasledovne:

Zrušenie minimálnej mzdy by nebola dobrá cesta?
„Áno, a z dlhodobého hľadiska to presadzujem. Máme to aj v programe strany, ale s tým, že sa zavedie odvodový bonus. Ľuďom, ktorí nemajú dostatočné vzdelanie, a preto by bez minimálnej mzdy dostávali veľmi nízke platy, štát doplatil sociálnu dávku, aby zlepšil ich sociálnu situáciu. Ale kým odvodový bonus nebude, minimálnu mzdu by sme mali ponechať. Aj keď je to škoda, lebo to blokuje vznik nových miest, kde je nízka pridaná hodnota.“

SaS mala v programe na rok 2012 zrušenie minimálnej mzdy. 

Dátum zverejnenia analýzy: 19.10.2014
success
error