DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Nezvyšovali sa (za pravicových vlád, pozn.) ale minimálne mzdy takým tempom (ako vláda R. Fica).

Predseda vlády o ekonomike, plyne a vode - 20.10.2014
Pravda

Na tempo zvyšovania minimálnej mzdy sa dá pozerať buď cez nominálny nárast v čase, alebo relatívnej zmeny v čase. V oboch prípadoch platí, že v priemere je pravdou, že Ficové vlády zvyšovali mzdy vyšším tempom ako pravicové vlády.


Ak sa pozrieme na nominálne nárasty minimálnej mzdy tak zistíme, že skutočne pravicové vlády (2. vlády M. Dzurindy a vláda I. Radičovej) nezvýšovali v nominálnom vyjadrení (v euro) minimálnu mzdu takým tempom ako Ficové vlády. Minimálna mzda sa zvyšovala za 2. vlády M. Dzurindu v priemere o 12,2 %, kým za Radičovej o 3,1 %. Počas 1. vlády R. Fica sa minimálna mzda zvyšovala v priemere o 14,3 % a o 2. Ficovej vlády o 5,2 %. 

V priemere Ficové vlády zvýšili minimálnu mzdy každý rok o 25,5 euro. Naopak pravicové vlády zvýšili minimálnu mzdu v priemere o 14,4 euro každý rok.

Tento fakt potvrdzujú aj údaje o nominálnej zmene minimálnej mzdy za polroky. V priemere Ficové vlády zvýšili minimálnu mzdu o 13 euro každý polrok. Naopak, pravicové vlády len o 7 euro (údaje len od roku 1999)Ak sa pozrieme na relatívne vyjadrenie zmeny minimálnej mzdy zistíme, že v priemere pravicové vlády zvýšili minimálnu mzdu každý rok o 9,2 %, no Ficové vlády o 10,4 %. Druhá vláda Mikuláša Dzurindu zvýšila minimálnu mzdu dvakrát o 17 resp. 14 %, no v priemere stále platí, že Ficové vlády zvyšovali minimálnu mzdy vyšším tempom.


Ak by sme sa pozreli na vývoj za polroky, tak platí, že Ficové vlády v priemere zvyšovali minimálnu mzdu o 5,6 % a pravicové vlády v priemere o 5,3 %. Ide o minimálny rozdiel, no platí Ficové vlády zvyšovali minimálnu mzdy mierne vyšším tempom.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.10.2014
success
error