DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

...sme už schválili a bude platiť od 1. januára 2015 so znížením zdravotných odvodov pre možno 500 až 600-tisíc ľudí na Slovensku. Hovoríme o kategórii zamestnancov, ktorí budú zarábať plus mínus do 550-600 eur a keď zoberieme, že im znížime zdravotné odvody, tak v praxi to bude znamenať, ako keby dostali 13. plat v celom konkrétnom roku.

Predseda vlády o ekonomike, plyne a vode - 20.10.2014
Neoveriteľné

Robert Fico koncom júna 2014 predstavil pätnásť pozitívnych opatrení na zlepšenie životnej úrovne, ktoré sa majú uskutočniť v rokoch 2014-2015. Jedným z nich je aj zníženie odvodov pre ľudí v kategórii nízkych a stredných príjmov, ktoré má platiť od 1. januára 2015. Podľa vyhlásení R. Fica na tlačovej besede je zatiaľ splnených 5 opatrení. 

Najbližšie sa má rozhodnúť i o splnení opatrenia, o ktorom hovorí premiér. Premiér hovorí o znižovaní zdravotných odvodov do výšky mzdy 550-600 eur, MF hovorí o mzde do výšky 494 eur. O počte osôb, ktorých by sa to malo dotknúť udáva MF 580 tisíc ľudí, čo sa zhoduje s výrokom Fica. Avšak nepodarilo sa nám získať iné informácie z nejakej štatistiky či dôvodovej správy o tejto otázke. Toto opatrenie ešte nebolo schválené vo vláde ani v parlamente. Výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný.

Pravda, 15. októbra 2014:

"Rozpočet schválený v stredu vládou počíta s veľkou odvodovou reformou, ktorú pocíti pol milióna ľudí so mzdou do 480 eur za mesiac. Poklesnú im zdravotné odvody a zvýšia sa im platy. Najviac to pocítia ľudia s minimálnou mzdou, ktorá pôjde v čistom hore o 32 eur na 339 eur mesačne. Štát chce tak ľudí popri ponechaní dávok pre pôvodne nezamestnaných motivovať k práci."

MF SR, 19. augusta 2014:

MF SR pripravilo zásadnú zmenu v oblasti odvodov, vďaka ktorej sa zvýši čistá mzda ľuďom s nízkymi zárobkami. MF SR navrhuje, aby boli zdravotné odvody zamestnancov znížené v plnej výške až do úrovne novej minimálnej mzdy, pričom odpočítateľná položka by sa postupne znižovala s rastúcim príjmom až po zárobky vo výške 494 eur, čo predstavuje 1,3-násobok minimálnej mzdy.
Zavedením odvodovej odpočítateľnej položky sa preto výrazne znížia odvody nízkopríjmových zamestnancov, čo môže pozitívne pocítiť až do 580-tis. ľudí. Zároveň zamestnávateľom klesnú náklady na prácu v pásme od úrovne minimálnej mzdy do výšky 494 eur.
.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.10.2014
success
error