DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

... (Sefčovič, pozn.) mal byť komisárom pre dopravu a vesmírne záležitosti alebo skrátime to na vesmír. ...muselo dôjsť k určitým rošádam, ale v tomto prípade opäť v prospech nášho kandidáta, pretože bude jedným z podpredsedov Európskej komisie a bude zodpovedať prakticky za najvýznamnejšiu oblasť Európskej komisie a to je za energetiku. Naviac mu zostane v portfóliu aj koordinácia dopravy, teda to čo mal robiť predtým.

Predseda vlády o ekonomike, plyne a vode - 20.10.2014
Pravda

Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič skutočne mal pôvodne zastávať pozíciu komisára pre dopravu, mobilitu a politiku pre vesmír. Dnes však už figuruje v novom zložení ako podpredseda EK pre energetiku, ktorú možno podobne ako dopravu a vesmír považovať za veľmi významné pozície. Šefčovič by však mal podľa dostupných informácií taktiež dozerať na koordináciu dopravy. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Šefčovičovo portfólio sa zmenilo po tom, ako zo svojho postu v komisii rezignovala Slovinka Alenka Bratušeková, ktorá nezvládla vypočutie o svojej odbornosti a tým pádom nezískala podporu príslušných výborov. Bratušeková sa mala pôvodne stať podpredsedníčkou Komisie pre energetickú úniu, ktorý následne pripadol práve Šefčovičovi. Pre úplnosť dodajme, že post eurokomisára pre dopravu a vesmír nakoniec pripadne Viole Bulcovej, ktorá v Komisii nahradzuje svoju krajanku Bratušekovú. 

Energetika je vo všeobecnosti vnímaná ako veľmi významná pozícia, o čom svedčí i fakt, že budúci predseda Európskej komisie Jean-Claude Junckner ju určil za jednu z hlavných priorít v jeho funkčnom období. Pri odmietnutí Bratušekovej na tento post zaznelo vyjadrenie, že by nemôže mať zodpovednosť za "niečo tak dôležité, ako je energetická politika EÚ", čo taktiež svedčí o význame tohto odvetvia.

O konečnom zložení novej Komisie ako celku bude Európsky parlament hlasovať už 22. novembra.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.10.2014
success
error