DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

Z nášho klubu v podstate odišlo rovnaký počet ľudí, ako napríklad z KDH zo strany, ktorá existuje 25 rokov alebo odišlo dramaticky menej ako z SDKÚ, z SaS, tak si myslím, že ten výsledok je veľmi dobrý.

Politiky strán Siet, SaS, SMK a OLaNO - 13.10.2014
Pravda

Z poslaneckého klubu OĽaNO a KDH (a zároveň zo strany) odišli počas tohto volebného obdobia zhodne traja poslanci. Je pravdu, že KDH funguje približne štvrťstoročie. Z poslaneckého klubu SDKÚ-DS odišli z pôvodných 11 členov traja členovia klubu, no celkovo až piati vystúpili zo strany (bývalí členovia strany Dzurinda a Mikloš sa rozhodli zostať v klube, čím umožnili jeho fungovanie). Z poslaneckého klubu (a zároveň strany) SaS vystúpilo v tomto volebnom období 5 z ich 11-tich členov, čo zároveň i spôsobilo rozpad klubu. Je tak pravdou, že z OĹaNO a KDH odišlo menej ľudí ako z SaS a SDKÚ-DS. 

Poslanecký klub SDKÚ - DS, mal na začiatku tohto volebného obdobia 11 členov (.rtf, s. 2). Opustenie klubu najprv 11. decembra 2013 oznámila trojica Lucia Žitňanská, Miroslav Beblavý a Magdaléna Vášáryová (opustili aj stranu), 4. júna 2014 stranu opustili i Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš, obaja však do dnešného dňa zotrvávajú v poslaneckom klube strany. Keďže podľa § 64, odseku 5 Rokovacieho poriadku NR SR (.pdf, s. 33) musí mať poslanecký klub najmenej 8 členov.

Poslanecký klub SaS mal taktiež na začiatku volebného obdobia 11 členov a v súčasnosti už neexistuje. 16. apríla 2014 tento poslanecký klub (aj stranu) opustila pätica Jozef Kollár, Juraj Miškov, Daniel Krajcer, Martin Chren a Juraj Droba. Poslanecký klub SaS sa tým pádom dostal pod hranicu ôsmich poslancov a zanikol.

Poslanecký klub OĽaNO mal na začiatku volebného obdobia 16 poslancov, klub však postupne opustili Alojz Hlina, Mária Ritomská a Mikuláš Huba, čo znamená, že klub má momentálne 13 členov. Traja členovia skutočne opustili poslanecký klub KDH aj stranu, konkrétne sa jedná o Daniela Lipšica, Janu Žitňanskú a Radoslava Procházku. Klub má však i napriek tomu 15 členov, keďže z parlamentu po úspechu vo voľbách do Európskeho parlamentu, kde kandidovala za stranu NOVA odchádza Žitňanská a taktiež i Procházka, ktorý sa mandátu dobrovoľne vzdal. So parlamentu a súčasne i do poslaneckého klubu KDH namiesto nich pribudli Marián Radošovský a Jozef Bobík.

Pre úplnosť ešte dodávame, že z poslaneckého klubu Most - Híd vystúpil Andrej Hrnčiar, z poslaneckého klubu SMER - SD nevystúpil nikto.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.10.2014
success
error