DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

No je pravda, nebol som na tom jednom podstatnom hlasovaní prítomný (o registrovaných partnerstvách, pozn.). Mal som termín u nemeckého veľvyslanca kvôli príprave návštevy vtedajšieho nemeckého ministra hospodárstva. Došiel so tam pár minút neskôr, čiže áno, nebolo by 15 hlasov, ale 16 alebo 20, ale 21 takéto niečo, čiže áno, to som bohužiaľ nestihol.

Politiky strán Siet, SaS, SMK a OLaNO - 13.10.2014
Pravda

O registrovaných partnerstvách sa hlasovalo 6. novembra 2012 v čase 11:10. Sulík sa hlasovania nezúčastnil. Za návrh hlasovalo 14 poslancov. Ak by teda hlasoval aj Súlík za návrh, spolu by bolo 15 hlasov za návrh. Podľa programu udalostí v NR SR zo dna 6 novembra 2012, prebehlo stretnutie resp. prijatie veľvyslanca Izraela. 

Axel Hartmann, ktorý v čase hlasovania o registrovaných partnerstvách zastával funkciu veľvyslanca Nemecka na Slovensku, potvrdil, že sa s Richardom Sulíkom stretol 6. novembra v doobedňajších hodinách približne hodinu a pol. Temou bola pripravovaná návštena vtedajšieho ministra hospodárstva Rainera Brüderleho. 

Sulík už o 23 minút po hlasovaní o registrovaných partnerstvách hlasoval pri inom návrhu zákona (novela o priestupkoch). Vzhľadom na potvrdenie stretnutia nemeckých veľvyslancom, výrok hodnotíme ako pravdivý.

TASR, 6. novembra 2012:

"Osoby rovnakého pohlavia možnosť uzatvárať registrované partnerstvá nedostanú. Zákon, ktorý im to mal umožniť, dnes parlamentom neprešiel. Právnu normu z dielne SaS podporilo len 14 poslancov zo 129 prítomných. Kladne hlasovali len prítomní poslanci SaS, štyria z klubu OĽaNO, traja z SDKÚ-DS a jeden poslanec za Most-Híd."

*Odôvodnenie výrok doplnené o vyjadrenie veľvyslanca Axela Hartmanna a na základe vyjadrenia zmenená pravdivostná hodnota z neoveriteľné na pravda 12. marca 2015

Dátum zverejnenia analýzy: 13.10.2014
success
error